O zaletach odkurzacza centralnego słów kilka

O zaletach odkurzacza centralnego słów kilka

O zaletach odkurzacza centralnego

Pod koniec XIX wieku odkurzacz był oznaką statusu społecznego. Tylko najzamożniejsi mogli sobie pozwolić na nowinkę technologiczną, która ułatwiała sprzątanie podłóg i dywanów. Wraz z rozwojem prac nad produkcją taśmową i miniaturyzacją na rynek nie tylko wprowadzano cichsze, wydajniejsze i mniejsze urządzenia, ale również spadała ich cena. Dzięki temu mogło sobie nań pozwolić prawie każde gospodarstwo domowe.

O zaletach wynalazku Anglika Cecila Huberta Bootha można rozprawiać godzinami. Nie tylko pozwala szybciej i dokładniej zebrać brud z płaskiej powierzchni, ale umożliwia też czyszczenie mebli tapicerowanych, zbieranie sierści zwierząt, a po odwróceniu ciągu zamienia się wielofunkcyjną dmuchawę.

Niestety, standardowy odkurzacz ma też wady. Po pierwsze, przed każdym użyciem trzeba go składać. Niezależnie od jego rozmiarów, trzeba też zapewnić mu miejsce do przechowywania. W przypadku odkurzaczy workowych dochodzi jeszcze konieczność wymieniania zbiorników na odpadki, gdy tylko się zapełnią. Wtedy do powietrza w pomieszczeniu ponownie mogą dostać się maleńkie drobiny kurzu. Nie wspominając o tym, że zapas worków trzeba uzupełniać co jakiś czas, a to generuje dodatkowy koszt. Odkurzacze bezworkowe nie eliminują tej wady w stu procentach – pojemnik trzeba myć, więc zamiast ekstra wydatku dochodzi zbędna praca. Czy to wszystko? Oczywiście, że nie. Dodajmy jeszcze wyrwane gniazdka elektryczne przy zbyt silnym pociągnięciu za przewód, poobijane futryny i ból pleców wywołany przenoszeniem sprzętu między pokojami.

Wszystkie te wady eliminuje instalacja odkurza centralnego. Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się już na przełomie XIX i XX w. (z turbinami parowymi), jednak to ostatnie pół wieku okazało się złotym okresem w ich rozwoju. Odkurzacz centralny montowany jest w jednym pomieszczeniu w budynku (np. w piwnicy). Do jednostki głównej, gdzie znajdują się silnik oraz zbiornik na kurz, prowadzi sieć rur umieszczonych w ścianach, dzięki czemu są one niewidoczne. W pokojach znajdują się dyskretne gniazda, do których podłącza się wąż i… gotowe, można sprzątać. Po zakończeniu pracy wystarczy przejść do drugiego pomieszczenia i powtórzyć czynności. Odkurzacz centralny jest cichy, łatwy w obsłudze (osoba sprzątająca używa jedynie węża ze ssawką), ekologiczny i przyjazny dla zdrowia, bowiem wszelkie drobnoustroje, alergeny i pyłki są od razu usuwane na zewnątrz. Dzięki temu, że urządzenie centralne jest zamontowane na stałe, możliwe jest wyposażenie go w znacznie większy zbiornik na odpadki, niż w klasycznym odkurzaczu. Dzięki temu opróżniać można go znacznie rzadziej.

Oczywiście zakup odkurzacza centralnego należy planować jeszcze na etapie budowy lub generalnego remontu domu, bowiem wymaga instalacji przez profesjonalną firmę, taką jak Budotom, której przedstawicielom warto przed zakupem przesłać projekt budynku. Jaki model wybrać? To zależy oczywiście od metrażu lokalu oraz osobistych preferencji, ale na pewno godne uwagi są systemy marki DrainVac, popularne zwłaszcza w USA, gdzie odkurzacze centralne nie tylko się narodziły, ale stale biją rekordy sprzedaży.