Postaw na ogrzewanie gazowe

Postaw na ogrzewanie gazowe

Zima co prawda w ostatnich kilku latach nie była wcale sroga, ale nie ma gwarancji, że taki stan rzeczy utrzyma się w kolejnych sezonach. Mieszkańcy domów wielorodzinnych nie muszą martwić się o ogrzewanie w chłodne dni, natomiast ci, którzy zdecydowali się na własny dom, muszą rozważyć, w jaki sposób chcą zapewnić domownikom ciepło, gdy za oknem śnieg i trzaskający mróz.

Jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań to ogrzewanie gazowe. Za jego instalacją przemawia kilka niekwestionowanych zalet. Od razu należy wskazać, że przed każdym klientem stoi wybór sposobu dostarczania gazu do kotła, który stanowi serce takiego ogrzewania. Jeżeli istnieje techniczna możliwość, wówczas kocioł może zostać podłączony do miejskiej sieci gazowej za pomocą specjalnego przyłącza. Wówczas należy uzyskać odpowiednie pozwolenia w gazowni oraz wykonać projekt. Może to wiązać się z pewnymi kosztami i na pewno nieco potrwa. W przypadku, gdy nie można skorzystać z tego rozwiązania zawsze pozostaje montaż zbiornika pod ziemią na terenie działki budowlanej. W tym przypadku odpada papierologia, ale dochodzi zakup zbiornika oraz konieczność uzupełniania zapasu gazu (w miejskiej sieci surowiec płynie cały czas).

Osoby zastanawiające się nad instalacją ogrzewania gazowego mogą zrazić się początkowymi wymogami i kosztami inwestycyjnymi dotyczącymi przyłączenia gazu itp., ale powinny od razu zdać sobie sprawę, że w kolejnych latach montaż kotła będzie tylko procentował i wydatki te się zwrócą. Po pierwsze, zniknie konieczność „doglądania” pieca, jak ma to miejsce w przypadku centralnego ogrzewania węglem lub drewnem. Kocioł gazowy jest bezobsługowy, cały czas podłączony do źródła paliwa. Wystarczy tylko raz w roku poddać go przeglądowi. Ustawianie temperatury, włączanie i wyłączanie urządzenia odbywa się za pomocą panelu montowanego w domu, więc nie będzie konieczności schodzenia do piwnicy, aby podkręcić ciepło w pokojach. Po drugie, instalacja ogrzewania gazowego zapewnia oszczędność miejsca – koniec z zawaloną węglem lub drewnem, zapyloną piwnicą. Ogrzewanie gazowe jest czyste – nie tylko dlatego, że do atmosfery nie wydzielają się szkodliwe pierwiastki razem z dymem, ale również z uwagi na fakt, że kocioł wygląda estetycznie i nie brudzi otoczenia wokół siebie, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych piecach. Ponadto zajmuje on mniej miejsca, więc w przypadku domów, gdzie podpiwniczenie jest małe, pozwala to na wykorzystanie dodatkowej przestrzeni (zaś kotły kondensacyjne można nawet zainstalować w mieszkaniu, np. w kuchni). Po trzecie, zaoszczędzony zostanie czas, który trzeba zwykle poświęcić na zakup np. węgla, nie mówiąc już o tym, że zniknie konieczność przechowywania opału w kotłowni lub na posesji. Kolejną zaletą jest też fakt, iż nowoczesne kotły są dwufunkcyjne – podgrzewają także bieżącą wodę.

Rodzi się pytanie: co z rachunkami? Te wcale nie będą dramatycznie wyższe, chociaż na pewno nieco wzrosną, bowiem wyższe będzie zużycie paliwa gazowego. Niemniej jednak wykorzystanie nowoczesnego i wydajnego kotła oraz rozsądna gospodarka cieplna spowodują, że rachunki mogą wręcz zmaleć, co nie będzie jednoznaczne z tym, że domownicy będą marznąć. Długookresowo użytkowanie ogrzewania gazowego jest ekonomiczniejsze od tradycyjnego opału typu węgiel i drewno.

Na koniec warto obalić jeszcze pewien mit. Ogrzewanie gazowe nie oznacza, że kaloryferach w domu znajduje się ten surowiec. Spalanie gazu powoduje podgrzanie wody znajdującej się rurach i grzejnikach, jak ma to miejsce w piecu węglowym. Między bajki można włożyć historię o tym, że kaloryfery w takiej instalacji grożą wybuchem. Jeżeli jej montażem zajmują się fachowcy, a kocioł jest certyfikowany, wówczas będzie bezpiecznie służył przez długie lata.