Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

ABC fotowoltaiki: gdzie zamontować baterie słoneczne?

ABC fotowoltaiki: gdzie zamontować baterie słoneczne?

Rurociągi-ogrzewania-grzejnikowego

W poprzednim wpisie przybliżyliśmy Wam nieco zagadnień związanych z podstawą działania baterii słonecznych. Wiecie już, jak ogniwa fotowoltaiczne przerabiają energię słoneczną na prąd. Dziś podpowiemy, gdzie należy zamontować baterie słoneczne, jeśli mają one zasilać dom.

Montaż instalacji fotowoltaicznej najczęściej bierzemy pod uwagę, jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym. W takim przypadku posiadanie własnej instalacji prądotwórczej w oparciu o energię słoneczną jest najbardziej sensowne i opłacalne. Oczywiście w przypadku budynku wielorodzinnego lub bloku również jest to możliwie, ale wiąże się z koniecznością dostępu do dachu, na którym ustawione zostaną poszczególne ogniwa słoneczne. Może to rodzić problemy.

W przypadku domu jednorodzinnego utrudnień brak, bowiem zagospodarowujemy „nasz” dach. Jak wiadomo może on być płaski (np. w popularnych „domach-kostkach” z lat 80.), jak też spadzisty. W drugim przypadku baterie można umieścić bezpośrednio na pokryciu dachowym. Jeżeli dach jest pozbawiony spadów, wówczas nieodzowne będzie ustawienie ogniw fotowoltaicznych na specjalnych stelażach, aby promienie słoneczne padały na nie pod kątem.

Dach domu jest najczęściej najlepszym miejscem do montażu ogniw słonecznych, ale nie jedynym. Nadają się do tego również elewacje, markizy zewnętrzne, dachy garaży i przybudówek. W ostateczności można też zainstalować je jako wolnostojące na terenie posesji, aczkolwiek rozwiązanie to (dobre dla dużych siłowni słonecznych) nie do końca zda egzamin w przypadku prywatnej działki – zabiera przestrzeń i ma dość dyskusyjne walory estetyczne. Baterie słoneczne na dachu wyglądają po prostu lepiej.

Niezależnie od tego, czy ogniwa będą stać na przeznaczonym do tego stojaku, czy też zostaną zamontowane na spadzistym dachy, zawsze muszą być skierowane ku południowi. Wtedy bowiem są najdłużej wystawione na światło słoneczne, więc przełoży się to na wydajniejszą produkcję energii elektrycznej.