Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Co warto wiedzieć o rekuperacji?

Co warto wiedzieć o rekuperacji?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń jest niezbędna w domu czy mieszkaniu. Jednakże wiąże się z nią jedna dosyć nieprzyjemna kwestia. Otóż przewodami wentylacyjnymi ucieka na zewnątrz ciepłe powietrze. Może to być szczególnie dokuczliwe w zimie, gdy ogrzewamy nasze mieszkania (i ponosimy w związku z tym koszty), a ciepło wydostaje się na dwór. Idealnym rozwiązaniem może być rekuperacja.

Pomieszczeniami, które wymagają ciągłej wentylacji są łazienki i kuchnie. Wiąże się to jednak z – jak zauważyliśmy na wstępie – stratami ciepła. Ciepłe powietrze jest usuwane, a w jego miejsce napływa zimne powietrze z zewnątrz, które ponownie musi zostać nagrzane. Oznacza to więc znaczne obciążanie dla domowego budżetu, bowiem przekłada się to na wzrost rachunków. Co ciekawe, okazuje się, połowa energii cieplnej, która jest zużywana przez gospodarstwo domowe w sezonie grzewczym przeznaczona jest właśnie na dogrzanie zimnego powietrza płynącego z kanałów wentylacyjnych. Dzięki rekuperacji możliwe jest znaczne zmniejszenie utraty ciepła, które zachodzi w trakcie wentylacji.

Urządzenie zwane rekuperatorem stanowi podstawę systemu rekuperacji, który oprócz tego składa się z przewodów wentylacyjnych poprowadzonych do każdego z pomieszczeń. Z tego powodu instalację rekuperacji warto rozważyć już na etapie projektu domu lub w trakcie jego wykończania.

Rekuperator wyposażony jest w dwa wentylatory oraz wymiennik ciepła, jak również w szereg filtrów powietrza. Ciepłe powietrze z pomieszczeń przechodzi przez wentylator wywiewny, a temperaturę oddaje poprzez wymiennik ciepła powietrzu z zewnątrz, które do domu wtłacza wentylator nawiewny. Dodatkowo powietrze to jest oczyszczane z drobin i drobnoustrojów dzięki filtrom, co jest z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia domowników.

Ponadto oba strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, więc nie ma ryzyka, że jakieś zanieczyszczenia przenikną do pomieszczeń – następuje jedynie wymiana ciepła.

Dzięki temu, że powietrze wwiewane do środka jest wstępnie ogrzewane, energia cieplna z systemu centralnego ogrzewania nie musi być „marnowana” na podniesienie jego temperatury, a tym samym spada jej zużycie. Efekt pracy rekuperatora, który bezawaryjnie będzie działał przez kilkanaście lat, widoczny będzie najbardziej po stanie konta bankowego – spadną rachunki.