ABC fotowoltaiki: Kolektor słoneczny, czym różni się od baterii

ABC fotowoltaiki: Kolektor słoneczny, czym różni się od baterii

Hydrant

Wśród dyskusji dotyczących zagadnień z dziedziny fotowoltaiki można spotkać się z określeniami „bateria słoneczna” i „kolektor słoneczny”. Bywa, że są one mylone lub wręcz utożsamiane ze sobą. To błąd, bowiem są to urządzenia podobne, ale o zupełnie innym celu działania. Wyjaśniamy podstawowe różnice.

Zasadę funkcjonowania baterii słonecznych, zwanych również ogniwami słonecznymi, opisaliśmy w pierwszych odcinku cyklu „ABC fotowoltaiki”. Baterie stanowią podstawę instalacji fotowoltaicznej, której głównym zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną. Wynika to zresztą z samej nazwy urządzenia – bateria. Innymi słowy: baterie słoneczne produkują prąd z energii zmagazynowanej w promieniach słonecznych.

Czym różni się od nich kolektor? Przeznaczeniem. Służy on bowiem do konwersji energii słonecznej na cieplną. O ile baterie słoneczne zaopatrują gospodarstwo domowe w prąd, o tyle kolektory słoneczne stanowią źródło ogrzewania. Kolektory słoneczne można stosować wspólnie z instalacją fotowoltaiczną, co jest o tyle sensowne, że pozwala na kompleksowe dostosowanie domostwa do tych źródeł energii, mogą też być zainstalowane osobno.

Kolektor wizualnie przypomina baterię słoneczną, ale ze względu na inne przeznaczenie, równi się odeń budową. Popularne kolektory płaskie składają się z absorbera wykonanego z blachy miedzianej pokrytej powłoką selektywną, wymiennika ciepła w postaci miedzianych rurek oraz izolacji z wełny mineralnej. Dodatkowo całość jest zabezpieczona pokryciem ze szkła. Oprócz kolektorów płaski istnieją też próżniowo rurowe i skupiające.

Najbardziej typowy kolektor płaski może być podłączony do różnych typów nośników ciepła, które dystrybuują je w obszarze domu lub mieszkania. Możemy więc zastosować kolektor cieczowy, gdzie nośnikiem ciepła jest glikol lub woda, gazowe (powietrze) lub dwufazowe, które wykorzystują dwa typy nośników.

Wybierając kolektor słoneczny należy brać pod uwagę jego wydajność, trwałość i odporność. Kolektor próżniowo-rurowy będzie bardziej efektywny od płaskiego, ale jego zużycie będzie szybsze, a ponadto jest on mniej odporny na ciężkie warunki atmosferyczne w rodzaju gradu. Kolektor płaski cechuje dłuższa żywotność i niższa cena zakupu i montażu.