Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

ABC fotowoltaiki: panel panelowi nierówny

ABC fotowoltaiki: panel panelowi nierówny

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Ogniwo słoneczne to – jak już wyjaśniliśmy – najważniejszy element domowej instalacji fotowoltaicznej, która wytwarza przyjazną dla środowiska naturalnego energię elektryczną pochodzącą ze światła słonecznego. Znamy też różnice między baterią słoneczną i kolektorem słonecznym. Teraz czas na wskazanie różnić między różnymi typami ogniw, bowiem panel słoneczny panelowi słonecznemu nierówny.

Na polskim rynku wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje paneli stanowiących serce instalacji fotowoltaiczne. Różni je materiał, z którego są wykonane, poziom uzyskiwanej sprawności oraz cena. Na wstępie warto wskazać, że wybierając typ ogniw trzeba wiedzieć, jaką moc ma mieć zakładana instalacja fotowoltaiczna. Jeżeli wybierzemy baterie o lepszym parametrze sprawności, wówczas będziemy mogli zainstalować ich mniej, a instalacja zajmie mniej powierzchni.

Zdecydowanie największą popularnością wśród użytkowników cieszą się panele z ogniw polikrystalicznych. Wyróżnia jest najbardziej przystępna cena za jedną jednostkę mocy. Tego typu panele osiągają sprawność na poziomie 12-14 procent. Na pierwszy rzut oka wyróżnia je intensywnie niebieski kolor. Gdy przyjrzeć im się z bliska, wówczas dostrzec można wyraźną strukturę kryształów krzemu tworzących panel.

Nieco droższe, ale też charakteryzujące się wyższą, bo rzędu 14-16 procent, sprawnością, są panele z ogniw monokrystalicznych. W tym przypadku każde ogniwo tworzone jest pojedynczego kryształu krzemu. Od innych typów paneli odróżnia je kształt – ogniwa przypominają wielokąty.

Bateria słoneczna wykonana z krzemu amorficznego to wybór dla tych osób, które poszukują najbardziej ekonomicznego rozwiązania. Panele tego typu są najtańsze w produkcji (technologia polega na osadzaniu cienkich warstw krzemu na szkle) i wykazują najlepszy stosunek ceny do jednostki mocy. Oczywiście nie ma nic za darmo i panele z krzemu amorficznego mają najgorszą sprawność, utrzymującą się na poziomie do 6 procent.

Opisywane powyżej panele wykorzystują krzem. Kolejny rodzaj opiera się z kolei na użyciu tellurku kadmu, który umieszcza się na szkle, podobnie jak w przypadku ogniw z amorficznego krzemu. W Polsce panele CdTe nie zdobyły jeszcze zbytniej popularności, chociaż wyróżniają się sprawnością rzędu 11 procent, a relacja ceny do jednostki mocy jest o wiele bardziej korzystna niż w bateriach krzemowych.

Wciąż mało znane w Polsce są również baterie CIGS, wykonane z mieszaniny indu, gal, selenu i miedzi. Ich sprawność sięga 15 procent.