Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Klimatyzacja stała czy przenośna? Która lepsza?

Klimatyzacja stała czy przenośna? Która lepsza?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Klimatyzacja dawno przestała już być luksusem i może sobie na nią pozwolić coraz więcej osób. Przed zakupem trzeba jednak zastanowić się nad wyborem typu klimatyzatora. Na rynku dostępne są bowiem urządzenia montowane na stałe, jak i przenośne.

Dla wielu podstawowym wyznacznikiem zakupu klimatyzatora jest cena. W takim przypadku urządzenia przenośne zdecydowanie górują nad stacjonarnymi – są kilkukrotnie tańsze. Można ich również używać od razu po zakupie, bowiem odpada konieczność ich montażu do ściany lub sufitu, co wymaga zaangażowania fachowców. Pozwalają też ochładzać akurat to pomieszczenie, w którym akurat przebywamy. Niektóre klimatyzatory przenośne są też cichsze od stacjonarnych, ale nie jest to reguła, a najtańsze modele zazwyczaj dosyć mocno hałasują i w takim wypadku stała klimatyzacja jest górą.

W tym miejscu jednak kończą się ich zalety. Klimatyzator mobilny nigdy bowiem nie będzie w stanie zastąpić urządzenia stacjonarnego z prawdziwego zdarzenia. Nie jest bowiem w stanie pracować z taką mocą, aby wyraźnie ochłodzić temperaturę w pokoju do poziomu odczuwalnego przez użytkownika. Dodatkowo ciepłe powietrze pochodzące z urządzenia musi być usuwane na zewnątrz. Odbywa się to poprzez elastyczny wąż, który trzeba wystawić za otwarte okno, a wtedy… ukrop z dworu wlewa się do pomieszczenia i dodatkowo obniża wydajność klimatyzatora – błędne koło.

Jeśli więc ktoś poważnie myśli o montażu klimatyzacji w domu, wówczas powinien rozważyć instalacje pełnego systemu typu split. W pokoju (na ścianie lub suficie) instalowana jest jednostka, która obniża temperaturę w pomieszczeniu, zaś na zewnątrz montowana jest element odpowiedzialny za usuwanie ciepłego powietrza.

Wybór takiego rozwiązania zapewnia, że użytkownik uzyska prawdziwą ochłodę w upalne dni, a nie tylko jej namiastkę. Urządzenie jest też cichsze i bardziej ekonomiczne, a koszt jego zakupu i montażu zwraca się w ciągu kilku lat. Klimatyzacja stacjonarna jest również solidniej wykonana i wolniej się zużywa, tymczasem nawet najlepszy klimatyzator mobilny po kilku latach nada się wyłącznie na śmietnik.

Zakup rodzaju klimatyzatora zależy od potrzeb i zasobności portfela użytkownika, ale chwilowa oszczędność na urządzeniu przenośnym może okazać się oszczędnością jedynie pozorną. Zawsze lepiej postawić na pełne rozwiązanie, czyli klimatyzację stacjonarną, niż na nieskuteczny półśrodek.