Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

ABC fotowoltaiki: Inwerter

ABC fotowoltaiki: Inwerter

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Energia elektryczna wytwarzana przez baterie słoneczne jest prądem stałym (DC). Jednakże współcześnie niemalże wszystkie urządzenia zasilane elektrycznie wykorzystują prąd zmienny (AC). To wynik batalii między Thomasem Edisonem i Nikolą Teslą – dwoma pionierami przemysłowego wykorzystania elektryczności. Zwyciężył w niej ten drugi, a wraz z nim wygrała koncepcja zastosowania prądu o przemiennym natężeniu.

Instalacje fotowoltaiczne produkują prąd stały. Wynika to z praw fizyki i nie da się tego procesu zmienić. Jak w takim razie można wykorzystywać baterie słoneczne do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego, skoro znakomita większość z nich nie jest przystosowana do pracy w instalacji elektrycznej na prąd stały. Działają bowiem na prąd o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz.

Odpowiedź na to pytanie zna chyba każdy, kto akurat nie wagarował w dniu, w którym wyjaśniano to zagadnienie na lekcji fizyki w szkole podstawowej. Skoro nie można wpłynąć na to, aby już na etapie produkcji wytwarzany był prąd o wymaganym charakterze, wówczas należy przekształcić już wytworzoną energię elektryczną.

Służy do tego inwerter, zwany także falownikiem lub przekształtnikiem. Jeżeli baterie słoneczne są sercem instalacji fotowoltaicznej to inwerter jest jej mózgiem. W tym urządzeniu zachodzi proces przemiany prądu o stałym natężeniu na prąd przemienny. Nie jest to jednak jedyna funkcja przekształtnika. Zarządza on bowiem działaniem całej instalacji fotowoltaicznej. Jego wybór to bardzo istotny element procesu projektowania systemu, bowiem nawet najwyższej jakości panele słoneczne mogą być za mało wydajne, jeśli ich prace kontrolować będzie nieodpowiedniej klasy falownik. Dlatego też zawsze należy powierzać zadanie wskazania odpowiedniego inwertera doświadczonym fachowcom z Budotom.

Inwerter jest elementem niezbędnym w większości instalacji fotowoltaicznych, ale w niektórych przypadkach jest niepotrzebny. Kiedy? Na przykład w sytuacji, gdy w całym domu zamontowane jest oświetlenie wykorzystujące diody LED (działają na prąd stały). W takim przypadku prąd zmienny z sieci (kupowany od dostawcy) zasila sprzęt RTV i AGD, a wyprodukowana własnym sumptem energia elektryczna z baterii słonecznych tylko lampy LED-owe – wówczas przetwornica nie będzie wymagana.