Pompa ciepła – o czym warto pamiętać?

Pompa ciepła – o czym warto pamiętać?

Pompa ciepła jest alternatywą dla tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania, która wykorzystuje kotły gazowe lub opalane ekogroszkiem. Zasilana energią elektryczną pobiera ciepło z miejsc o niższej temperaturze (woda, grunt lub powietrze) i transportuje do pomieszczeń w domu, gdzie panuje ciepło o temperaturze wyższej. Dzięki temu procesowi znacząco spadają rachunki za ogrzewanie. Pompa ciepła jest też o wiele bardziej ekologiczna od typowej źródeł domowego ciepła. Wybierając to rozwiązanie warto pamiętać o kilku kwestiach.

Na pompę ciepła zdecyduj się już na etapie projektu domu

Wybrać ogrzewanie pompą ciepła warto już wtedy, gdy projekt domu spoczywa jeszcze na papierze. Wtedy można łatwo nanieść właściwe poprawki, na przykład zmienić tradycyjne grzejniki na ogrzewanie podłogowe lub ścienne, bowiem jest ono najbardziej wydajne w przypadku wykorzystania pomp ciepła. Na tym etapie można też usunąć z projektu zbędne elementy, które przy ogrzewaniu tego typu są niepotrzebne, a ich wzniesienie wygeneruje tylko dodatkowe koszty. Chodzi przede wszystkim okomin dymowy – stały element gotowych projektów domów. Pompy ciepła to czyste źródło ciepła, nie generuje żadnych spalin, więc stawianie komina mija się z celem. Możliwe jest też zrezygnowanie z kominów wentylacyjnych, jeśli wybrany system pompy ciepła będzie wyposażony w wentylację mechaniczną, a nie grawitacyjną.

Dostosuj źródło ciepła do Twoich wymagań

Jeżeli Twój dom ma niewielki metraż, wówczas możesz rozważyć instalację pompy powietrznej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jeżeli zamieszkuje się w okolicy znanej z siarczystych mrozów w zimie, mogą wzrosnąć rachunki za prąd, bowiem pompa będzie zużywać więcej energii elektrycznej, aby przenieść ciepło z zewnątrz do pomieszczeń, a różnice temperatur będą dosyć znaczące. Dlatego też warto raczej wybrać pompę gruntową, która czerpać będzie ciepło z samego gruntu lub wód gruntowych. Jeżeli na posesji znajduje się staw, wówczas alternatywnym rozwiązaniem będzie system pozyskujący temperaturę z wody stojącej. Przed ostateczną decyzją warto skonsultować się ze specjalistami, którzy ocenią zasoby źródła ciepła, bowiem ich przeszacowanie może oznaczać, że zużycie będzie postępować zbyt szybko i źródło nie zdąży się regenerować, a to może doprowadzić nawet do jego wyczerpania.