ABC fotowoltaiki: Akumulator

ABC fotowoltaiki: Akumulator

Panele słoneczne i inwerter podłączone do instalacji elektrycznej w zasadzie wystarczą, aby wykorzystywać prąd pochodzący z energii promieni słońca. Jeżeli w danym momencie mamy włączoną lodówkę, pralkę czy telewizor, wówczas zasilane są prądem „na bieżąco” wytwarzanym przez system fotowoltaiczny. A co w sytuacji, gdy nie ma nas w domu, a sprzęty są wyłączone? Czy czysty prąd musi się zmarnować? Nie.

Wystarczy tylko wyposażyć domową instalację fotowoltaiczną w pojemny akumulator, którego specyfikacja techniczna będzie odpowiednia do mocy uzyskiwanej przez ogniwa oraz planowanego zużycia. Zasada działania akumulatora fotowoltaicznego jest zbliżona to funkcjonowania każdej innej baterii tego typu. We wnętrzu urządzenia znajduje się płynna substancja zwana elektrolitem (wodny roztwór kwasu siarkowego). Jeżeli energia elektryczna wytwarzana przez system fotowoltaiczny nie jest zużywana przez sprzęty gospodarstwa domowego lub oświetlenie, wówczas trafia do akumulatora, gdzie jest zamieniania na energię chemiczną (następuje ładowanie ogniwa galwanicznego). Gdy zgromadzony prąd jest pobierany z baterii, następuje przetworzenie energii chemicznej na powrót w elektryczna, a akumulator się rozładowuje.

Akumulator jest szczególnie ważnym elementem w tych instalacjach, które nie są podłączone do sieci przesyłowej. W takim wypadku cała energia elektryczna zużywana przez gospodarstwo domowe pochodzi z instalacji fotowoltaicznej. Gdyby jej nie magazynować, po zachodzie słońca dom byłby pozbawiony zasilania. Po zamontowaniu akumulatora problem znika, a przerwy w dostawie prądu już nie grożą.

Chociaż akumulatory stosowane w systemach paneli słonecznych pracują w sposób zbliżony do np. samochodowych, to jednak należy pamiętać, że stawia się im zupełnie inne wymagania. Najważniejszy parametr to oczywiście pojemność ogniwa, którą mierzy się amperogodzinach. Im jest ona większa, tym więcej energii elektrycznej zostanie zmagazynowane do późniejszego wykorzystania. Tego rodzaju bateria musi też być przystosowana do pracy w trybie buforowym, gdy przez dłuższy czas nie jest w pełni naładowana oraz odporna na zmiany temperatury powietrza.

Typowe akumulatory kwasowo-ołowiowe są przystępniejsze cenowo, ale urządzenia żelowe przewyższają je dłuższą żywotnością i stabilnością pracy, toteż cieszą się większą popularnością.

W przyszłości bliżej przyjrzymy się każdemu z typów akumulatorów i wyjaśnimy, czym należy się kierować przy ich wyborze.