Wiosna – czas na odgrzybiane domu

Wiosna – czas na odgrzybiane domu

Dziś pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Jeśli przez jesień i zimę w ścianach domu zagnieździł się grzyb, teraz jest najlepszy czas, aby skutecznie się go pozbyć. O czym należy pamiętać w trakcie przeprowadzania odgrzybiania?

Jeszcze kilkanaście lat temu odgrzybianie wiązało się z koniecznością opuszczenia domu na kilka dni, bowiem w trakcie rozpylania środka grzybobójczego w pomieszczeniach nie mogą przebywać ludzie i zwierzęta, nie powinno się także pozostawiać niechronionej żywności. Obecnie jednak rozwój badań chemicznych sprawił, że wystarczy już tylko jeden dzień, aby usunąć przyczynę zagrzybienia, a w skrajnych przypadkach dom wolny jest od grzybni już w ciągu trzech dób.

Nie trzeba dodawać, że z grzybem na ścianach i podłogach należy walczyć ze szczególną zaciętością. Wygląda on wyjątkowo nieestetycznie, ale kwestia wizualna nie jest w tym przypadku najważniejsza. O wiele istotniejsze jest to, że w grzybach znajdują się niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego substancje. Zignorowanie problemu może więc w przyszłości niekorzystnie wpłynąć na samopoczucie Twoje i Twoich bliskich.

Warto pamiętać, że usunięcie jedynie zewnętrznej, widocznej warstwy grzyba nie rozwiązuje problemu, konieczne jest pozbycie się źródła. Niekiedy, oprócz zastosowania środków chemicznych, niezbędne jest także działanie mechaniczne, czyli np. skucie części tynku lub zeskrobanie drewna aż do nieskażonej warstwy.

Środki grzybobójcze stosowane w procesie odgrzybiania budynku zabijają istniejące zarodniki oraz stwarzają środowisko skrajnie nieprzyjazne dla ponownego powstawiania grzybów. Materiały chemiczne można nanosić na ściany, podłogi lub elementy drewnianie (boazerie) za pomocą smarowania, czyli wcierania za pomocą pędzla środka grzybobójczego, aby wniknął w strukturę materiału. Cały proces należy powtórzyć dwu-trzykrotnie dla uzyskania optymalnego efektu. Środek może też być aplikowany przy użyciu spryskiwacza, co wydatnie przyśpiesza cały proces i pozwoli na skuteczniejsze dotarcie do trudno dostępnych miejsc, ale wpływa też na zużycie preparatu o blisko 1/4.

W przypadku odgrzybiania więźby dachowej stosowane jest nagrzewanie do temperatury 80-110 stopni Celsjusza, a następnie nanoszenie preparatu chemicznego. Grzyby można też usuwać za pomocą impulsów elektromagnetycznych.

Odgrzybianie powinno się przeprowadzać według zaleceń ekspertyzy mykologiczno-budowlanej, co przewiduje DzU nr 75 z 15 czerwca 2002 r., § 322.