Przegląd nowości: wykrywanie wycieku freonu z klimatyzacji

Przegląd nowości: wykrywanie wycieku freonu z klimatyzacji

Systemy VRF firmy Panasonic doczekały się nowego rozwiązania do ograniczania strat w obiegu czynnika chłodniczego klimatyzatora. Opracowane je głównie z myślą o użyciu w biurach, hotelach i budynkach użyteczności publicznej.

Producent zaprojektował dwa sposoby instalacji systemu. Montaż może odbyć się we współpracy z czujnikiem wycieków lub samodzielnie w oparciu o specjalnie opracowany algorytm. Pierwsze rozwiązanie zalecane jest w przypadku montażu w małych pomieszczeniach. Dzięki wykorzystaniu oprogramowania Panasonic ECOi, czujniki komunikują się bezpośrednio z układem odpompowywania (poprzez złącze P-Link), dzięki zbędne jest stosowanie dodatkowych sieci komunikacyjnych. Dodatkowa zaleta – poza oszczędnością – to prostota instalacji. Detektor podłączony jest złączem PAW-EXCT bezpośrednio do jednostki wewnętrznej, z kolei system odpompowywania bezpośrednio do głównej jednostki zewnętrznej. Aktywacja następuje w chwili wykrycia nieszczelności w obiegu czynnika chłodniczego w monitorowanych pomieszczeniach i następuje odpompowywanie do jednostki zewnętrznej lub do specjalnego zbiornika.

Wykorzystanie specjalnie zaprojektowanego przez Panasonic algorytmu do wykrywania wycieków gazu pozwalającego na funkcjonowanie systemu bez użycia czujników, to druga opcja montażu. Wyciek R410A wykrywany jest na podstawie trzech parametrów układu chłodniczego: wysokiego i niskiego ciśnienia oraz temperatury tłoczenia.

Nowe rozwiązanie wpływa na ograniczenie wydatków, na które narażają wycieki freonu. Po pierwsze, zapobiega obniżeniu wydajności systemu klimatyzacyjnego, a co za tym idzie zwiększeniu kosztów jego eksploatacji wynikających z podwyższonego zużycia energii. Po drugie, mniejszy ubytek freonu oznacza, że układ wymaga uzupełnienia mniejszą ilością czynnika chłodniczego, co również stanowi oszczędność. Nowy system Panasonic poprawia jakość budynku pod kątem jego oddziaływania na środowisko.