ABC fotowoltaiki: montaż paneli słonecznych na dachu

ABC fotowoltaiki: montaż paneli słonecznych na dachu

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Montaż paneli słonecznych jest drugim – po wykonaniu projektu w oparciu o wymagania energetycznie gospodarstwa domowego – krokiem na drodze do wykonania sprawnej instalacji fotowoltaicznej.

Chociaż sam montaż może nie nastręczać większych trudności osobom mającym jako takie pojęcie o podstawach inżynierii, zawsze lepiej jest zaufać doświadczonym profesjonalistom, którzy fachowo zajmą się wykonaniem całej instalacji. Wówczas unikamy ryzyka, że drobny błąd wpłynie efektywność na działania systemu fotowoltaicznego.

Panele powinny być zamontowane pod kątem, bowiem wówczas padające promienie słoneczne są wykorzystywane najefektywniej. Stąd też najlepiej umieszczać je na skośnych dachach, a w przypadku dachów płaskich – na stelażach ustawionych skośnie. Niekiedy nie da się uniknąć montażu na powierzchni gruntu, wówczas również wykorzystuje się konstrukcję nośną. Oczywiście część paneli wchodzących w skład instalacji można umieścić na dachu płaskim na płasko, jeżeli tylko takie rozwiązanie nie wpłynie na straty energetyczne całego systemu. Wróćmy jednak do montażu na dachu spadzistym.

Panele nigdy nie są umieszczane bezpośrednio na pokryciu dachowym (dachówce, blachodachówce). Najpierw do dachu przykręcane są aluminiowe profile, do których przymocowane zostaną ogniwa. Między dach i profil warto wstawić podkładkę z gumy, co chroni przed korozją. Przy ich instalacji należy baczną uwagę zwracać na to, by zostały zamontowane równo. Oczywiście wysokie jest prawdopodobieństwo, że pokrycie dach będzie gdzieniegdzie nie trzymać poziomu (np. w z powodu ubytków w dachówkach). Wtedy należy podłożyć pod profile podkładki, aby je wypoziomować. Po upewnieniu się, że profile zostały przymocowane solidnie, można przystąpić do przykręcania doń paneli. Panele na dachu układa się w pasma. Każde pasmo powinno liczyć dwa profile, aby każdy panel był przykręcony w czterech miejscach. Montaż paneli do profili powinien zostać poprzedzony dokładnym rozrysowaniem planu pasm i ilości ogniw w paśmie, aby przy instalacji nie popełnić żadnego błędu.

W trakcie montażu paneli słonecznych trzeba wykazać się dużą dozą ostrożności, aby nie uszkodzić ogniwa. Nawet drobne zarysowania mogą znacząco pogorszyć efektywność panelu. Gdy pasma są już umieszczone na dachu, można zająć się montażem kabli. CDN.