Przegląd nowości: jednostki wewnętrzne Panasonic VRF o mocy 1,5 kW

Przegląd nowości: jednostki wewnętrzne Panasonic VRF o mocy 1,5 kW

Systemy Panasonic VRF z serii ECOi i ECO G doczekały się rozszerzenia gamy o jednostki wewnętrzne o mocy 1,5 kW. Zaprojektowano je specjalnie do użycia w małych pomieszczeniach i budynkach o niskim poziomie zużycia energii. Kompaktowa konstrukcja jednostek oraz zastosowane rozwiązania techniczne pozwalają na zaoszczędzenie miejsca i pieniędzy.

Zalety nowych urządzeń VRF docenią przede wszystkim właściciel małych hoteli, obiektów handlowo-usługowych oraz lokatorzy domów o niskim zużyciu energii. Mocy 1,5 kW umożliwia podłączenie większej liczby urządzeń w ramach jednego systemu bez wzrostu całościowej mocy jednostek wewnętrznych. Niższa moc jednostki nie wpływa na pogorszenie efektywności pracy, która jest porównywalna z większymi urządzeniami. Niewielkie rozmiary pozwalają natomiast zaoszczędzić sporo miejsca i czasu podczas montażu, zaś eksploatacja systemu będzie oszczędniejsza – zapotrzebowanie na czynnik chłodniczy jest niższe niż w przypadku jednostek o większej mocy.

W efekcie użycia urządzeń 1,5 kW do zasilenia systemu można wykorzystać jednostki zewnętrzne o 30 proc. niższej mocy. To z kolei pozwala osiągnąć znaczne oszczędności zarówno w momencie instalacji, jak i w trakcie eksploatacji systemu. Dodatkowe korzyści wynikają z wysokiej efektywności energetycznej całego układu, co zmniejsza zapotrzebowanie na czynnik chłodniczy.

Panasonic przewidział dwie wersje nowych jednostek. Pierwsza z nich to 4-kierunkowy model kasetonowy 60×60 typu Y2 dopasowany do sufitów module 600 × 600 mm – montaż nie wymaga zmian w układzie profili sufitowych – pomyślany dla niewielkich obiektów komercyjnych. Odmiana ścienna typu K2 posiada elegancki i łatwy w czyszczeniu gładki panel.

Systemy ECOi i ECO G są wyposażone w funkcje automatycznego doboru prędkości wentylatora, restartu oraz automatycznej diagnostyki. Oprócz tego wewnętrzne jednostki VRF są łatwe w utrzymaniu i pozwalają dostosować parametry urządzeń do indywidualnych potrzeb użytkowników. Kontrola może odbywać się za pomocą dotykowego sterownika CZ-RTC3 o 3-calowym ekranie.