Powietrze w roli dolnego źródła ciepła

Powietrze w roli dolnego źródła ciepła

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Obok źródeł gruntowych i wodnych to właśnie powietrze jest trzecim dolnym źródłem ciepła, które powszechnie wykorzystuje się do ogrzewania domów za pomocą instalacji z pompą ciepła. Wokół powietrznych pomp ciepła narosło sporo mitów, które warto obalić, bowiem często wprowadzają inwestorów w błąd.

Popularność powietrznych pomp ciepła rośnie z roku na rok, a powód jest prozaiczny – pod względem ekonomicznym są to najkorzystniejsze tego typu urządzenia dostępne na rynku. Ich instalacja jest nie tylko tańsza, bowiem nie wymaga wykonywania wykopów do umieszczenia kolektora lub odwiertów pod pompę głębinową, ale również znacznie szybsza.

Przeciwnicy tego rozwiązania uważają, że w realiach polskiej zimy powietrzna pompa ciepła (wykorzystuje energię nagromadzoną w powietrzu, którą oddaje wodzie krążącej w instalacji grzewczej) nie spełni stawianych przed nią wymagań. Jeżeli mróz za oknem będzie zbyt srogi – utrzymują – wówczas praca pompy nie ogrzeje dostatecznie domu, a przy tym wzrośnie zużycie energii elektrycznej. Starsze modele pomp faktycznie mogły mieć problemy w warunkach temperatury rzędu kilkunastu stopni mrozu, ale najnowsze modele wiodących producentów (np. Panasonic) są dostosowane do pracy, gdy słupek termometru pokazuje nawet minus 25 st. Celsjusza. Stąd też nawet sroga zima im nie straszna. Oczywiście zawsze warto wyposażyć domostwo w alternatywne źródło ciepła (np. mały kocioł gazowy), który stanowić będzie uzupełnienie systemu ogrzewania z pompą ciepła, aby zabezpieczyć się w ten sposób przed atakiem zimy stulecia porównywalnej do tej z końca 1979 roku.

Powietrzne pompy ciepła są szczególnie polecane w przypadku domów o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Stosowane w nich materiały i rozwiązania sprawiają, że przy średniej powierzchni 150 m kw. wymagają one użycia jednostki grzewczej o mocy od 5 do 8 kW (wcześniej było do 15 kW), co jest najbardziej optymalne w przypadku pompy powietrznej. Osiąga ona najwyższą sprawność w systemach, gdzie użyte zostało ogrzewanie podłogowe – zapewnia ono najbardziej równomierny rozkład temperatury wewnątrz pomieszczeń.

Wśród powietrznych pomp ciepła wyróżniamy pompy monoblokowe wewnętrzne i zewnętrzne oraz typu split. W najbliższych wpisach przyjrzymy im się bliżej.