Jak zostać prosumentem?

Jak zostać prosumentem?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Masz 29 lub więcej lat? Zarabiasz w okolicach średniej krajowej? Mieszkasz w domu jednorodzinnym lub tzw. bliźniaku? Twój adres to willowe przedmieście lub miejscowość na obszarach wiejskich? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco, oznacza to, że jesteś idealnym kandydatem na polskiego prosumenta energii elektrycznej.

Sondaże wskazują, że nawet 21 proc. mieszkańców Polski gotowych jest zainstalować na swojej posesji panele słoneczne lub mikroelektrownię wiatrową, a następnie podłączyć ją do sieci przesyłowej. Innymi słowy, co piąty mieszkaniec naszego kraju chciałby zostać prosumentem. Powody są różne: od rosnących rachunków za prąd, przez chęć zapewnienia sobie własnego zasilania na wypadek tzw. ciężkich czasów (sytuacja na Ukrainie przypomniała wszystkim, że konflikt zbrojny to nie political fiction), na zwiększonej świadomości ekologicznej skończywszy. Ważny jest też zmysł biznesowy – na odsprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii można przecież zarobić. Jak więc zostać prosumentem?

W dużym skrócie: pierwszy krok to montaż instalacji OZE (np. fotowoltaicznej) i zasilanie domu prądem wyprodukowanym z jej użyciem. W przypadku systemu wykorzystującego baterie słoneczne niezbędny będzie montaż paneli słonecznych, inwertera, akumulatorów, odpowiedniego okablowania i wskaźników oraz podpięcie całości do instalacji domowej. Warto pamiętać, że na wykonanie tej inwestycji możliwe jest pozyskanie dofinansowania np. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) lub z programów na szczeblu lokalnym. Kolejny etap to podłączenie domowej instalacji OZE do sieci przesyłowej. W tym przypadku dom musi spełnić kilka wymogów: nie może stać w szczerym polu, gdy w okolicy brak jest sąsiednich gospodarstw, nie może też być zbyt oddalony do masztów i przewodów sieciowych. Wynika to z faktu, że prosument może odsprzedawać energię, która zostanie wykorzystana przez odbiorców nie oddalonych zbytnio od miejsca powstawania czystej energii. Procedura rejestracji i podłączenia może potrwać do kilku miesięcy (trudno uniknąć biurokracji). Po jej zakończeniu możliwe będzie już odsprzedawanie nadwyżek energii. Nowa ustawa o OZE zakłada, że dla instalacji o mocy do 3 MW stawka za 1 kWh wyniesie 0,75 złotego.