Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Monoblok czy split?

Monoblok czy split?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Wyjaśniliśmy już, że powietrzna pompa ciepła to najbardziej atrakcyjne pod względem szybkości montażu i kosztów instalacji urządzenie tego rodzaju. Co ciekawe, modele powietrzne to nadal jedynie kilkanaście procent wszystkich sprzedawanych w Polsce pomp ciepła, chociaż ich ilość rośnie z roku na rok. Skąd wciąż niska popularność? Wynika z niewiedzy – potencjalni klienci uważają, że pompa tego typu nie sprawdzi się w naszym kraju, bowiem panuje tu zbyt surowy klimat. Nie jest to prawda – najnowsze modele mogą wydajnie pracować na przy 25 stopniach mrozu. Wybierając powietrzną pompę ciepła mamy przed sobą dwie opcje: odmianę monoblok oraz split. Czym się różnią i na którą się zdecydować?

W przypadku pomp ciepła typu monoblok skraplacz, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz pompa obiegowa czynnika grzewczego zamontowane są w jednej obudowie i tworzą zwartą konstrukcję (stąd nazwa). Urządzenia tego rodzaju mogą współpracować z każdym typem niskotemperaturowej instalacji grzewczej, jak również z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym oraz konwektorami i grzejnikami. Dzieje się tak ze względu na możliwość pracy pompy ciepła przy wysokiej temperaturze zasilania. Do instalacji monobloku nie jest potrzebny fachowiec posiadający wiedzę z zakresu uruchamiania klimatyzacji, ponieważ moduł chłodniczy znajduje się w jednostce zewnętrznej i napełniony jest czynnikiem chłodniczym już w fabryce.

Pompy typu monoblok możemy podzielić jeszcze na dwa podtypy: wewnętrzny i zewnętrzny. Monoblok zewnętrzny montuje się poza budynkiem (do środka trafia jedynie zasobnik na ciepłą wodę), a jednostkę z instalacją grzewczą łączą dwie rury. Natomiast w przypadku modułu wewnętrznego, w budynku instaluje się całe urządzenie, a powietrze czerpane jest z otoczenia przez przewody wentylacyjne. Plusem takiego rozwiązania jest to, że na elewacji montuje się tylko małe kratki, a nie całą jednostkę – wygląda to estetyczniej. Zarówno w przypadku monobloku wewnętrznego, jak też i zewnętrznego trzeba pamiętać, że urządzenie to generuje hałas, więc należy ustawić je jak najdalej od sypialni.

Jak można się już domyślić, pompa ciepła typu split jest podzielona na dwie jednostki. Jednostka zewnętrzna zawiera wentylator, parownik, sprężarka i zawór rozprężny, natomiast w jednostce wewnętrznej umieszcza się skraplacz i pompę obiegową czynnika grzewczego. Ta pierwsza (z wyglądu przypomina klimatyzator) pobiera energię cieplną z otoczenia, zaś ta druga przekazuje ją do instalacji ciepłowniczej w domu. Pompa typu split zwraca (a raczej nie zwraca) uwagę cichą pracą działania, gdyż najbardziej hałaśliwy element – jednostka zewnętrzna, czyli czerpnią, znajduje się poza pomieszczeniami, w których przebywają domownicy.

Montaż powietrznej pompy ciepła trwa 1-2 dni, w porównaniu do źródeł gruntowych nie wymaga aż tak wielkich nakładów pracy i środków.