Inne zastosowania fotowoltaiki

Inne zastosowania fotowoltaiki

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W Polsce ze słowem „fotowoltaika” kojarzy się głównie zasilanie domów prądem elektrycznym powstałym z przetwarzania energii zawartej w promieniach słonecznych. Słusznie, bowiem ta dziedzina fotowoltaiki rozwija się obecnie najbardziej prężnie. To jednak nie jedynie zastosowanie tego źródła „zielonego” prądu.

Oczywiście fotowoltaika zawsze będzie mieć jeden cel nadrzędny – dostarczanie energii elektrycznej. Wszakże po to została ona wynaleziona, a jej procesy odkryte przez niezliczone szeregi naukowców. Zadziwienie budzi jednak fakt, ile urządzeń może być zasilanych za pomocą baterii słonecznych.

Każdy z nas miał pewnie w życiu do czynienia z kalkulatorem. Współcześnie zdają się one odchodzić z wolna do lamusa, bowiem są już wbudowane w systemu operacyjne komputerów i smartfonów. Oczywiście znajdziemy jeszcze grupy zawodowe – sprzedawców, bankowców – którzy nadal stawiają na podręczne kalkulatory biurkowe. Przypomnijcie sobie, czy kiedykolwiek musieliście wymieniać baterię w tym urządzeniu? Pewnie nie. A dlaczego? Odpowiedź stanowi wąski pasek w bordowym kolorze zazwyczaj umieszczony pod wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. To malutkie ogniwo słoneczne, które zapewnia układowi scalonemu urządzenia energię niezbędną do działania. A czy wiecie, że moc obliczeniowa zwykłego kalkulatorka za 5 zł z kiosku jest kilkadziesiąt razy większa od mocy komputera w rakiecie, która wyniosła Amerykanów na Księżyc w 1969 roku? Niebywałe.

Baterie słoneczne zasilają też samochody. Obecnie producenci stawiają na „czyste” auta z silnikami elektrycznymi czerpiącymi energię z akumulatorów (ładowanych później z sieci), ale od wielu już lat naukowcy na całym świecie projektują lekkie auta napędzane energią słoneczną. Co więcej, regularnie odbywają się nawet ogólnoświatowe wyścigi tych lekkich, futurystycznych machin.

A skoro już jesteśmy przy świecie przyszłości, nie zapominajmy, że odbiór telewizji satelitarnej i komunikację globalną zapewniają nam baterie słoneczne, w które wyposażone są satelity. Dzięki nim urządzenia te mogą działać w próżni kosmosu i nie trzeba wyposażać ich np. w ciężkie reaktory jądrowe. Prąd dzięki ogniwom słonecznym mają też załoganci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Za sprawą baterii słonecznych działają też ziemskie sondy eksplorujące bezmiar wszechświata.

I na koniec nieco mniej wesoły aspekt fotowoltaiki. Dostaliście kiedyś mandat za przekroczenie prędkości dzięki dowodowi w postaci zdjęcia z fotoradaru? Tak? Wiedzcie zatem, że znienawidzony przez kierowców, ale zapewniający większe bezpieczeństwo na drogach sprzęt też wyposażony jest w ogniwa fotowoltaiczne.