Największe farmy fotowoltaiczne na świecie

Największe farmy fotowoltaiczne na świecie

Typowa instalacja fotowoltaiczna zasilająca domek jednorodzinny nie jest duża, ot, kilka lub kilkanaście paneli słonecznych zgrupowanych w pasma na dachu lub stelażu umieszczonym na powierzchni gruntu, inwerter, zestaw akumulatorów, złącza i okablowanie – by opisać to jak najprościej. Na świecie znajdziemy oczywiście także farmy fotowoltaiczne, które produkują prąd z energii słonecznej na skalę przemysłową. Czy są duże? Nawet sobie nie wyobrażacie!

Aby unaocznić Wam, jak wielki potencjał związany z wytwarzaniem energii elektrycznej drzemie w fotowoltaice, przyjrzymy się największym instalacjom tego typu na świecie. Już na wstępie możemy powiedzieć jedno: te liczby robią olbrzymie wrażenie.

W hiszpańskiej miejscowości Arnedo znajduje się elektrownia słoneczna, która dostarcza „zielony” prąd do 12 tys. okolicznych gospodarstw domowych. Oznacza to, że w farma fotowoltaiczna w Arnedo produkuje rocznie 34 gigawatogodziny energii. Instalacja zajmuje aż 70 hektarów powierzchni i składa się z 172 tys. paneli słonecznych. Równie imponująca jest farma fotowoltaiczna w niemieckim Waldpolenz nieopodal Lipska. Kosztowała niebagatelne 130 mln euro, ale rocznie wytwarza 40 tys. megawatogodzin energii i składa się z ponad pół miliona modułów słonecznych.

Ciekawy projekt to elektrownia słoneczna Moura w portugalskiej miejscowości Alentejo. Jej budowa miała być sposobem na ożywienie gospodarcze w zapóźnionym pod tym względem regionie kraju. Obiekt zajmuje aż 130 hektarów, składa się z 376 tys. ogniw słonecznych i dostarcza energię na poziomie 88 gigawatogodzin rocznie. Co ciekawe, 52 tys. paneli (o mocy 10 megawatów) umieszczonych jest na ruchomych konstrukcjach, dzięki czemu podążają za ruchem słońca na nieboskłonie.

Powracamy do Hiszpanii, gdzie ulokowane są kolejne farmy PV o parametrach wywołujących olbrzymi szacunek wobec ich konstruktorów. W Puertollano wzniesiono elektrownię słoneczną o mocy 50 MW, która codziennie zapewnia prąd dla blisko 40 tys. gospodarstw domowych. Jeszcze większe wrażenie robi Olmedilla Photovoltaic Park, który zaprojektowano i wybudowano za blisko 530 mln dolarów. W ciągu jednego słonecznego dnia 162 tys. krzemowych ogniw słonecznych zapewnia moc 60 MW. To nie koniec, bowiem wciąż powstają nowe, coraz bardziej innowacyjne instalacje, która mają zapewnić dostawy czystego prądu dla coraz większych grup odbiorców.

Źródło: Scientific American