Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Jeśli zdecydowaliście się już na wyposażenie Waszego przyszłego domu w instalację grzewczą wykorzystującą pompę ciepła, wówczas stajecie przed wyborem urządzenia, które stanowić będzie serce całego systemu ogrzewania. Jak już zdążyliśmy wyjaśnić, dostępne są trzy rodzaje pomp, które wykorzystują odmienne dolne źródła ciepła: powietrze, wodę oraz grunt. Czym kierować się przy wyborze pompy? Oto kilka cennych wskazówek przygotowanych przez fachowców z Budotom.

Na początek warto pamiętać, że wybór dolnego źródła ciepła, a tym samym dostosowanej do niego pompy, jak też i górnego źródła ciepła, które rozprowadzać będzie temperaturę w naszym domu, są nierozerwalnie ze sobą powiązane i nie należy rozpatrywać ich osobno. Stąd zawsze należy zwrócić się o radę do profesjonalistów. Przejdźmy zatem do rzeczy.

Dostępność dolnego źródła

To pierwsza kwestia, którą należy rozważyć. Jeżeli w pobliżu naszego domu znajduje się zbiornik wodny (staw, jeziorko), wówczas możemy skorzystać z pompy ciepła czerpiącej temperaturę z wody. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Staw nie może być oddalony od nieruchomości na zbyt dużą odległość, wówczas bowiem narażamy się na straty ciepła. Trzeba również stale kontrolować poziom czystości wody, ponieważ zanieczyszczenia mogą uszkodzić elementy instalacji. Zaletami tej opcji są wysokie parametry przyjmowania ciepła oraz bardzo dobra efektywność. Jeżeli dysponujemy dużą działką, wówczas możemy wykorzystać kolektory pozyskujące ciepło bezpośrednio z gruntu lub z wód gruntowych. Decydując się czerpanie temperatury z gruntu musimy liczyć się z tym, iż w przyszłości nic nie będziemy mogli zabudować w miejscu, gdzie zostanie zakopany kolektor poziomy. Parametry pracy gruntowej pompy ciepła są jednak bardzo dobre, a prawidłowo wykonana instalacja nie będzie wymagać częstej konserwacji. Gdy jednak dojdzie do awarii samego kolektora, wtedy trzeba się liczyć z koniecznością zniszczenia trawnika i ponownym wykopem. Dlatego też najbardziej polecana jest pompa powietrzna, która korzysta najszerzej dostępnego dolnego źródła ciepła, najszybciej można ją zamontować oraz zapewnia łatwy dostęp w przypadku konieczności dokonania naprawy. Jest wydajna, ale może okazać się za słaba dla domostw o większej powierzchni (pow. 200 mkw). Dlatego też wybierając pompę ciepła należy brać pod uwagę metraż domu.

Budżet przeznaczony na inwestycję

Środki, które przeznaczymy na wykonanie instalacji grzewczej z pompą ciepła, to również istotny argument. Pompa powietrzna będzie pod tym względem najbardziej korzystna – jest najtańsza, zarówno jeśli chodzi o samo urządzenie, jak też o jego instalację. Pompy gruntowe plasują się po drugiej stronie zakresu. Wykonanie wykopów lub odwiertów (jeśli chcemy zamontować kolektor pionowy, tzw. sondę ziemną) zajmuje więcej czasu, czasowo zamyka dostęp do ogrodu lub trawnika oraz jest stosunkowo kosztowne. Pośrodku skali plasują się koszta montażu pomp wykorzystujących wody gruntowe lub wody stojące.