Montaż pompy ciepła – cz. I

Montaż pompy ciepła – cz. I

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Instalacją pompy ciepła zawsze powinna zajmować się profesjonalna firma (taka jak Budotom), bowiem jest to proces wymagający doskonałej znajomości fachu i doświadczenia w projektowaniu i montażu systemów grzewczych wykorzystujących dolne źródło ciepła.

Montaż pompy ciepła jest tylko jednym elementów wykonania instalacji grzewczej wykorzystującej dolne źródło ciepła. Oprócz wstawienia i podłączenia pompy należy bowiem również zamontować kolektory dolnego źródła (np. sondy gruntowe, jeżeli zamierzamy czerpać temperaturę z gruntu lub pompy głębinowe w przypadku wód gruntowych) oraz zainstalować ogrzewanie płaszczyznowe, czyli podłogowe lub ścienne, bowiem dzięki niemu o wiele taniej zostaną ogrzane pomieszczenia w domu.

Projekt nowo budowanego domu powinien „nadawać się” do wykorzystania systemu ogrzewania z pompą ciepła. Co to oznacza? Musi powstać zgodnie z technologicznymi aspektami domu energooszczędnego oraz być doskonale zaizolowany, aby zapobiec stratom ciepła. Jeżeli projekt domu uwzględnia montaż pompy ciepła, wówczas proces montażu można przyśpieszyć o jeden krok. Jeżeli nie, wtedy konieczne jest zwrócenie się do firmy instalacyjnej o ustalenie (w oparciu o obliczenia uwzględniające takie czynniki jak: materiały budowlane, zapotrzebowanie domu na ciepło, planowane zużycie ciepłej wody użytkowej, przewidywane dolne źródło ciepła) typu pompy ciepła, która będzie najlepsza do wykorzystania w danym budynku – zapewni najwyższy komfort grzewczy przy najniższym koszcie.

Jeżeli projekt uwzględnia dolne źródła ciepła gruntowe w postaci kolektora pionowego (sondy) lub pompy głębinowej, wówczas niezbędne będzie wykonanie odwiertów, co wiąże się koniecznością uzyskania pozwoleń. Może to potrwać nawet 8 tygodni. Prace wiertnicze muszą być prowadzone zgodnie z przepisami prawa budowlanego i geologicznego, a po ich zakończeniu należy przygotować stosowną dokumentację. Wiercenia odbywają się metodą płuczkową – wykonanie odwiertu o głębokości 100 metrów trwa ok. 5 – 6 godzin. W przypadku wykorzystania kolektora płaskiego, należy wykonać wykop. Prace ziemne, jak również montaż kolektora w zbiorniku wodnym, zajmują nieco czasu. Dopiero po ich zakończeniu można przejść do kolejnych etapów. Dobrze jest pamiętać, aby prace rozpocząć już wtedy, gdy gotowe będą fundamenty budynku, aby zapobiec uszkodzeniu ich konstrukcji, co czasem ma miejsce w przypadku montażu instalacji grzewczej dolnego źródła na późniejszych etapach budowy.

CDN