Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Ciekawostki o klimatyzacji

Ciekawostki o klimatyzacji

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Lato już majaczy na horyzoncie, a to oznacza, że wraz z pierwszymi upałami znów przyjdzie nam odnowić bliższą znajomość z klimatyzacją. Dzięki niej uda nam się wysiedzieć w pracy i w domu nawet, gdy słupek rtęci termometru wskaże ponad 30 stopni. Na naszym blogu Budotom pojawiły się już interesujące informacje na temat fotowoltaiki, więc maj to doskonała okazja na garść ciekawostek dotyczących chłodzenia domów i mieszkań.

Na początek dwa słowa wyjaśnienia. Większość zawartych poniżej informacji dotyczy Stanów Zjednoczonych. Czy można się temu dziwić? Oczywiście, że nie. Wszakże nowoczesna klimatyzacja narodziła się w USA i jest takim symbolem „amerykańskiego snu” jak wielkie samochody, hamburgery, Coca Cola i Hollywood.

  1. Dzięki klimatyzacji nastąpił rozwój takich miast w Stanach jak Las Vegas w Nevadzie, Phoenix w Arizonie, Albuquerque w Nowym Meksyku i Houston w Teksasie. Po prostu upały są tam tak niemiłosierne, że bez „klimy” nie dałoby się tam mieszkać i pracować.
  2. Z czym kojarzą się nam amerykańskie metropolie? Z drapaczami chmur rzecz jasna. Ich rozkwit nie byłby możliwy bez klimatyzacji. Wcześniej bowiem budynki musiały mieć wysokie kondygnacje, aby zapewnić swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki klimatyzacji można wygodnie mieszkać w kolosach ze szkła i stali.
  3. Wytwórnie filmowe prześcigają się, by latem swoje premiery miały tzw. blockbustery, czyli produkcje realizowane, aby zarobić na nich jak najwięcej pieniędzy. Praktyka ta narodziła się w 1917 roku, gdy po raz pierwszy zamontowano klimatyzację w sali kinowej. Chodziło o to, aby na seanse przyciągać ludzi chcących się po prostu ochłodzić. Kupowali bilet, unikali upału i „przy okazji” oglądali film. Później ludzie zaczęli odwiedzać latem kina już głównie po to, aby oglądać najnowsze hity.
  4. Klimatyzacja pozwala przeżyć w spokoju wiosnę osobom cierpiącym na różnego rodzaju alergie. Powietrze w pomieszczeniu jest dzięki niej czyste i wolne od pyłków.
  5. Skąd przerwa w nauce szkolnej akurat w lecie? Po to, aby dzieci mogły uniknąć upałów. Na szczęście rozkład roku szkolnego nie uległ zmianom, gdy w szkołach zamontowano klimatyzatory i wakacje wciąż przypadają na lipiec i sierpień.
  6. Czytasz te słowa dzięki klimatyzacji. Gdyby nie chłodzenie, Twój komputer dawno zdążyłby się przegrzać i wyłączyć.