Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Klimatyzator – split czy monoblok?

Klimatyzator – split czy monoblok?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Jedno urządzenie czy dwa? Decydując się na zakup i montaż klimatyzatora trzeba stanąć przed tym dylematem. Na wstępie warto podkreślić jedną rzecz: zarówno jednostki typu monoblok i split mają pewne niekwestionowane zalety, ale również i wady. Dlatego też przed zakupem warto przyjrzeć się naszym preferencjom i zapytać o radę fachowca. Oczywiście trzeba też poznać różnice występujące między tymi urządzeniami.

Klimatyzator dwujednostkowy, czyli split, to urządzenie, które składa się z dwóch modułów. W najczęściej spotykanej konfiguracji mamy do czynienia z urządzeniem montowanym na zewnątrz budynku (skraplacz) oraz takim, które instalowane jest wewnątrz pomieszczeń (parownik). Zaletą takiej konfiguracji jest cichsza praca całego zestawu. Parownik generuje pewne pokłady hałasu, toteż kluczowe jest takie umiejscowienie go na elewacji budynku, aby oddalony był np. od sypialni lub pokoi dziennych. Równie istotne jest odpowiedni montaż jednostki wewnętrznej, aby zapewniała chłód w całym domu. Dlatego też zwykle instalowana jest w największym lub centralnym pomieszczeniu domostwa. Nie tylko niższy poziom hałasu stanowi zaletę klimatyzatora dwujednostkowego. Split cechuje o wiele lepsza efektywność od monobloku. Urządzenie to wygląda też o wiele bardziej estetycznie (chociaż design to rzecz gustu). Oferuje też opcję grzania (odwrócenie obiegu czynnika chłodniczego). Wad nie da się uniknąć. W tym przypadku najbardziej dotykają portfela inwestora. Klimatyzator split jest droższy od monobloku, a ponadto dodatkowe koszty może generować konieczność zlecenia montażu fachowcowi. Takie rozwiązanie jest jednak ze wszech miar polecane.

A monoblok? W tym przypadku skraplacz i parownik znajdują się w jednej obudowie. Klimatyzator jednojednostkowy może mieć formę przenośną, być na stałe zainstalowany w murze budynku lub zająć cześć okna. Takie rozwiązanie jest jednak mało praktyczne i w zasadzie jedyną zaletą klimatyzatora mobilnego jest jego niższa cena oraz możliwość przenoszenia go między pokojami. Niestety, będzie on hałaśliwy i nie zapewni takiej ochłody jak urządzenie split. Ponadto trzeba będzie co jakiś czas opróżniać zbiornik ze skroplinami. Monoblok montowany na stałe będzie działać na poziomie zbliżonym do klimatyzatora dwujednostkowego, ale problemu głośnej pracy nie da się wyeliminować.