Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Powietrzna pompa ciepła – garść faktów

Powietrzna pompa ciepła – garść faktów

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Zastanawiasz się, którą pompę ciepła wybrać? Wahasz się między urządzeniem wykorzystującym ciepło pochodzące z gruntu a jednostką czerpiąca temperaturę z powietrza? Poznaj kilka żelaznych faktów na temat powietrznej pompy ciepła, a na pewno łatwiej przyjdzie Ci rozwiązać ten dylemat.

W jednym z naszych ostatnich wpisów obaliliśmy kilka najczęściej pojawiających się mitów dotyczących powietrznych pomp ciepła. Dziś z kolei chcemy przybliżyć kilka niezaprzeczalnych faktów dotyczących tego urządzenia.

Chociaż koszt zakupu powietrznej pompy ciepła jest nieco wyższy od pomp gruntowych, to jednak w ogólnym rozrachunku montaż tego pierwszego urządzenia jest tańszy. Nie trzeba bowiem umieszczać w wykopach lub odwiertach kolektorów, czyli oszczędzamy na pracach ziemnych, a te mogą kosztować nawet do 30 tys. zł. Ponadto, brak kolektora oznacza, że możemy swobodnie wykorzystać działkę i np. zbudować nań garaż lub altankę. W przypadku gruntowego źródła ciepła powierzchni tej nie można w tej sposób zagospodarować.

Pieniądze pozwala też zaoszczędzić brak konieczności uwzględniania komina w projekcie domu lub wydzielania osobnego pomieszczenia, gdzie w przypadku tradycyjnej instalacji cieplnej stałby kocioł gazowy lub olejowy. Pompa cieplna jest na tyle estetyczna i cicha, że można ją bez problemu zainstalować np. w pralni lub kuchni.

Powietrzna pompa ciepła może swobodnie działać nawet w niskiej, w tym ujemnej temperaturze, chociaż faktem jest, że wraz ze spadkiem temperatury za oknem – maleje jej efektywność. Wciąż jednak bilans pozostaje dodatni, a urządzenie będzie nadal służyć jako źródło ciepła dla domu.

Powietrzna pompa ciepła pracuje cicho, nie wymaga częstych przeglądów i regulacji. Nie musimy płacić dodatkowego rachunku za ogrzewanie, bowiem urządzenie to zasilane jest energią elektryczną, toteż koszt jego pracy wliczony zostanie do rachunku za prąd. Pompa może też podgrzewać wodę użytkową i służyć w lecie jako klimatyzator. Jej zalety są niezaprzeczalne.