Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Energetyka słoneczna w Polsce to nie tylko domowe instalacje, ale również farmy fotowoltaiczne działające na skalę przemysłową. Wciąż jednak nie są one tak popularne jak elektrownie wiatrowe. O ile potężne wiatraki spotkać można w całym kraju, o tyle panele słoneczne wciąż częściej widujemy na dachach pojedynczych domów. Nad Wisłą znajdziemy jednak kilka farm PV, które mogą robić wrażenie i stanowić dobry prognostyk na przyszłość.

Pierwsza farma fotowoltaiczna na polskiej ziemi powstała zaledwie przed czterema laty. Na miejsce inwestycji wybrano Wierzchosławice pod Tarnowem w Małopolsce. Budowa posuwała się do przodu w ekspresowym tempie, bo wystartowała 15 lipca, aby zakończyć się ostatniego dnia września. Już 2 października nastąpiło uroczyste otwarcie instalacji, na które tłumnie przybyli politycy. Wierzchosławicka farma PV składa się z 4445 paneli słonecznych (zajmują 2 hektary), każdy o mocy 225 KW. Łączna moc generowana przez instalację wynosi 1 MW. Wyprodukowany prąd jest w całości odsprzedawany do sieci przesyłowej.

Na początku pionierska farma pod Tarnowem była największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Później przyszedł czas na kolejne inwestycje. Aktualnie największa farma fotowoltaiczna w naszym kraju znajduje się w Kolnie na Podlasiu. Należąca do firmy AMB Energia farma generuje moc 1,84 MW. Tworzy ją 7 tys. paneli słonecznych. Niedługo jednak obiekt w Kolnie będzie musiał ustąpić pierwszeństwa instalacji, której budowa ruszyła na jesieni ubiegłego roku. Gdy dobiegnie końca, wówczas powstanie największa farma PV w naszym kraju.

W podkarpackim Cieszanowie (powiat lubaczowski) powstaje farma słoneczna, która składać się będzie z rekordowej w polskich realiach liczby 8333 paneli fotowoltaicznych. Zająć mają powierzchnię 4,5 hektarów. Każdy z nich generować będzie moc 240 W. W październiku zakończono pierwszy etap prac. Już działające baterie dostarczają prąd o mocy 1 MW. Po oddaniu do użytku całej inwestycji, moc wzrośnie kilkakrotnie. Całość ma kosztować 17,6 mln zł.