Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę?

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Przyszłość energetyki należy do źródeł odnawialnych, a fotowoltaika będzie wiodła prym w produkcji prądu. Dlaczego warto postawić na nią już dziś? Powodów jest wiele.

W OZE, a w szczególności w instalacje z panelami słonecznymi, zainwestować warto nie dlatego, że są obecnie modne i na ustach wszystkich, czy też dlatego, że ustawa o odnawialnych źródłach energii pozwoli na nich zarobić nie tylko koncernom, ale przede wszystkim indywidualnym prosumentom. Inwestycję w fotowoltaikę warto rozważyć również, a może głównie, z innych powodów.

  1. Ekologia

To chyba najbardziej oczywisty powód, który skłania do zamontowania instalacji OZE. Elektrownie opalane węglem należą do jednych z największych trucicieli środowiska. Nawet najbardziej wymyślne filtry nie zredukują do zera emisji dwutlenku węgla do atmosfery – ocieplenie klimatu będzie postępować, a dziura ozonowa powiększać się, jeśli nie odejdziemy od przestarzałych form produkcji prądu. Energetyka atomowa? Jasne, produkuje „czysty” i tani prąd, ale koszt budowy takiej siłowni jest olbrzymi, a potencjalna katastrofa może przynieść dramatyczne skutki (Czarnobyl, Fukuszima). Odnawialne źródła energii nie tylko nie zatruwają naszego środowiska, nigdy się nie wyczerpią, ale też są znacznie korzystniejsze pod względem ekonomicznym, jeśli spojrzeć na koszty elektrowni wiatrowej lub farmy fotowoltaicznej.

  1. Oszczędność

Aby zainstalować przydomową instalację fotowoltaiczną trzeba ponieść pewne koszta (projekt, robocizna, zakup materiałów), ale po kilku latach taka inwestycja tylko się opłaca. Dlaczego? Jeżeli moc instalacji jest odpowiednia do potrzeb gospodarstwa domowego (to ustali projektant), wtedy można całkowicie uniezależnić się od dostaw prądu i zasilać wszystkie sprzęty i urządzenia własną „zieloną” energią elektryczną, a jej nadwyżki sprzedawać do sieci.

  1. Niezależność

Posiadając własną instalację fotowoltaiczną jesteśmy uniezależnieni od pracy elektrowni, wszelkich awarii. Dopóki świeci słońce, dopóty będziemy mieć prąd. A jeśli dni będą pochmurne? Co wtedy? W takiej sytuacji też nie zostaniemy odcięci od energii elektrycznej, bo nowoczesne zestawy PV wykorzystują też rozproszone promienie słoneczne. Żyjemy w czasach niespokojnych. W sytuacji konfliktu zbrojnego, klęski żywiołowej, krachu finansowego i apokalipsy zombie (to ostatnie to oczywiście żart) instalacja fotowoltaiczna zapewni nam i naszej rodzinie bezpieczeństwo energetyczne. Nie wierzycie? Zapytajcie preppersów.