Pompa ciepła. Czy wymaga wsparcia innego źródła ogrzewania?

Pompa ciepła. Czy wymaga wsparcia innego źródła ogrzewania?

Zdaniem sceptyków pompa ciepła to dobre rozwiązanie grzewcze służące obniżce rachunków za ogrzewanie, ale nie nadaje się ono do roli jedynego źródła ciepła w domu. Uważają, że instalując pompę trzeba zadbać o wsparcie w postaci kotła gazowego lub olejowego. Czy takie rozumowanie jest słuszne?

Cóż, decydując się na system ogrzewania z pompą czerpiąca ciepło z dolnego źródła ciepła naszym celem jest, aby było to jedyne urządzenie grzewcze w naszym domu. Takie podejście jest ze wszech miar prawidłowe. Pompa ciepła może i powinna być jedynym źródłem ciepła domu. Jeżeli spełnimy kilka ważnych zasad, wówczas nigdy nie będzie potrzeby nawet myśleć o dogrzewaniu domu farelką, o instalacji kotła gazowego nie wspominając.

Wybierając pompę ciepła musimy zdecydować się na urządzenie o mocy, która zapewni stuprocentowe zapotrzebowanie domu na ogrzewanie. Nieodzowne jest, aby uwzględnić przy tym podgrzewanie c.wu., czyli ciepłej wody użytkowej. Ważne jest również, aby ekspert odpowiednio ocenił moc dolnego źródła ciepła: gruntu, wód gruntowych lub stojących tudzież powietrza. Jeżeli bowiem zostanie ona oszacowana błędnie, wówczas pompa ciepła pobierać będzie więcej energii elektrycznej do wydajnej pracy – rachunki nie zmaleją. Niewłaściwie wybrane dolne źródło może też zbyt wolno się regenerować lub nawet wyczerpać, a w takim wypadku konieczne będzie przeprowadzenie prac związanych z przygotowaniem nowego dolnego źródła.

Samo jego wykonanie (jeśli chodzi o źródło gruntowe lub wodne) również winno być przeprowadzone przez fachowców, bowiem niewłaściwie umieszczone w wykopie lub odwiercie kolektory tudzież pompy głębinowe mogą generować straty cieplne i wpływać na wydajność całego układu.

Nie ma też potrzeby stawiać awaryjnego źródła ogrzewania w przypadku korzystania z pompy powietrznej, ponieważ najnowocześniejsze modele bez przeszkód pracują nawet przy -25 stopniach Celsjusza.