Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Pompa ciepła. Czy wymaga wsparcia innego źródła ogrzewania?

Pompa ciepła. Czy wymaga wsparcia innego źródła ogrzewania?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Zdaniem sceptyków pompa ciepła to dobre rozwiązanie grzewcze służące obniżce rachunków za ogrzewanie, ale nie nadaje się ono do roli jedynego źródła ciepła w domu. Uważają, że instalując pompę trzeba zadbać o wsparcie w postaci kotła gazowego lub olejowego. Czy takie rozumowanie jest słuszne?

Cóż, decydując się na system ogrzewania z pompą czerpiąca ciepło z dolnego źródła ciepła naszym celem jest, aby było to jedyne urządzenie grzewcze w naszym domu. Takie podejście jest ze wszech miar prawidłowe. Pompa ciepła może i powinna być jedynym źródłem ciepła domu. Jeżeli spełnimy kilka ważnych zasad, wówczas nigdy nie będzie potrzeby nawet myśleć o dogrzewaniu domu farelką, o instalacji kotła gazowego nie wspominając.

Wybierając pompę ciepła musimy zdecydować się na urządzenie o mocy, która zapewni stuprocentowe zapotrzebowanie domu na ogrzewanie. Nieodzowne jest, aby uwzględnić przy tym podgrzewanie c.wu., czyli ciepłej wody użytkowej. Ważne jest również, aby ekspert odpowiednio ocenił moc dolnego źródła ciepła: gruntu, wód gruntowych lub stojących tudzież powietrza. Jeżeli bowiem zostanie ona oszacowana błędnie, wówczas pompa ciepła pobierać będzie więcej energii elektrycznej do wydajnej pracy – rachunki nie zmaleją. Niewłaściwie wybrane dolne źródło może też zbyt wolno się regenerować lub nawet wyczerpać, a w takim wypadku konieczne będzie przeprowadzenie prac związanych z przygotowaniem nowego dolnego źródła.

Samo jego wykonanie (jeśli chodzi o źródło gruntowe lub wodne) również winno być przeprowadzone przez fachowców, bowiem niewłaściwie umieszczone w wykopie lub odwiercie kolektory tudzież pompy głębinowe mogą generować straty cieplne i wpływać na wydajność całego układu.

Nie ma też potrzeby stawiać awaryjnego źródła ogrzewania w przypadku korzystania z pompy powietrznej, ponieważ najnowocześniejsze modele bez przeszkód pracują nawet przy -25 stopniach Celsjusza.