Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Słownik fotowoltaiki: B i C

Słownik fotowoltaiki: B i C

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Kontynuujemy nasz słowniczek pojęć związanych w fotowoltaiką. Dziś zajmiemy się hasłami na literę B i C. Przypominamy, że część z opisywanych w słowniczku zagadnień rozszerzymy w osobnych wpisach w najbliższej przyszłości.

B

Bezpośrednie promieniowanie

Ta część energii promieniowania słonecznego, która dociera na naszą planetę przez atmosferę bezpośrednio od Słońca.

BIPV

Skrót angielskiego wyrażenia Buidling-Integrated Photovoltaics. Można je przetłumaczyć na fotowoltaikę zintegrowaną z budownictwem. Jest to termin używany w projektowaniu i integracji systemów fotowoltaicznych z elewacjami budynków. W takim podejściu konwencjonalne materiały budowlane są zastępowane przez elementy PV. Mogą to być pionowe fasady, zacienienia nad oknami lub okna, w których szyby zastępowane są półprzeźroczystymi świetlikami z modułów fotowoltaicznych.

C

Całkowite promieniowanie

Promieniowanie bezpośrednie, rozproszone i odbite zestawione w jedną całość, czyli całkowita ilość światła słonecznego docierającego na Ziemię.

Charakterystyka Prądowo-Napięciowa (I-V)

Graficzna prezentacja zależności między natężeniem prądu a napięciem w panelu fotowoltaicznym (od punktu bez obciążenia do maksymalnego napięcia). Ma formę wykresu, gdzie kształt krzywej ukazuje wydajność ogniw.

Cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa drugiej generacji, wykonane w technologii nanoszenia cienkich warstw krzemu amorficznego lub innych związków na podłoże ze szkła lub tworzywa. Ich konstrukcja pozwala na umieszczanie ich także na elastycznych elementach. Obecnie sprawność tych ogniw jest niższa niż przy zwykłych ogniwach z krzemu krystalicznego. Odróżnia ich niższa sprawność od tradycyjnych ogniw krzemowych, ale są odeń nieco tańsze w produkcji.

CIGS

Półprzewodnik zbudowany z miedzi, indu, galu i selenu (lub siarki). Stanowi rodzaj ogniwa cienkowarstwowego II generacji o wyższej sprawności i trwałości Jest to typ ogniw cienkowarstwowych charakteryzujących się wyższą sprawnością i trwałością niż ogniwa z krzemu amorficznego. Należą one do ogniw II generacji.