Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Wodna pompa ciepła. Jaki zbiornik?

Wodna pompa ciepła. Jaki zbiornik?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Jeśli rozważamy zastosowanie do ogrzewania domu wodnej pompy ciepła wykorzystującej przydomowy zbiornik wodny (a nie czerpiącej z wód gruntowych), musimy poznać zasady wyboru odpowiedniego zbiornika. Nie każde przydomowe jeziorko czy staw będą się do tego nadawać.

Dzięki dużej pojemności cieplnej woda może być jednym z najwydajniejszych dolnych źródeł ciepła, które można wykorzystać do ogrzewania domu. Wodę można czerpać bezpośrednio do pompy ciepła ze stawu lub jeziora. Drugi sposób to zamontowanie na dnie kolektora z rurek polipropylenowych wypełnionych glikolem. W przypadku tłoczenia wody bezpośrednio do parownika konieczne będzie zamontowanie pompy, bowiem zbiornik wodny w większości przypadków znajdować się będzie niżej od budynku. W przypadku korzystania z wody rzecznej możliwe będzie wykorzystanie siły grawitacji. Woda czerpana jest powyżej budynku, a spust następuje poniżej wysokości, na której usytuowane domostwo.

Instalacja musi być odpowiednio zabezpieczona przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, przede wszystkim mrozu w zimie. Jeżeli pompa tłocząca wodę zamarznie tudzież rurociąg zamarzną, wówczas pompa ciepła nie będzie w stanie pracować, a to oznaczać może brak ogrzewania. Nie obejdzie się też bez filtrów oczyszczających wodę trafiająca bezpośrednio ze zbiornika do parownika – zanieczyszczenia mogą spowodować spadek mocy pompy ciepła, a to wpłynie na jakość ogrzewania. Rozwiązaniem jest też dodatkowy wymiennik ciepła, ale jego montaż wpływa na zwiększenie kosztów montażu całej instalacji. Problemy te nie występują w przypadku kolektora dennego.

Kwestią kluczową jest głębokość zbiornika. Musi mieć on przynajmniej 4 – 5 metrów głębokości. Jeżeli będziemy zeń czerpać wodę bezpośrednio do parownika, wówczas głębokość ta sprawi, że nie będzie strat ciepła. W przypadku stawów o mniejszej głębokości, ciepło musi się regenerować w oparciu o energię słoneczną, a w pochmurne dni zimowe może być z tym problem. W przypadku kolektora dennego kwestia głębokości również ma znaczenie. Należy mieć na uwadze, że taki staw będzie wyłączony z normalnego użytkowania: wędkarstwo, żeglarstwo i kąpiele raczej nie wchodzą w grę – mogą uszkodzić kolektor.