Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Słownik fotowoltaiki: D i E

Słownik fotowoltaiki: D i E

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Kontynuujemy nasz słownik najważniejszych pojęć z dziedziny energetyki słonecznej. Dziś przyszła kolej na literki D i E. Oczywiście w przyszłości część z haseł, które tu dziś przybliżymy, może doczekać się bardziej szczegółowego omówienia na blogu Budotom. Zapraszamy zatem do lektury nowej odsłony naszej miniencyklopedii fotowoltaiki.

D

DC

Prąd stały. Skrót pochodzi od angielskich słów „direct current”. Prąd stały to rodzaj przesyłu rodzaj elektrycznej, w którym przez przewodnik przepływa prąd płynie w jednym kierunku. Ma on niskie napięcie, ale duże natężenie. Prąd stały powstaje w panelach fotowoltaicznych. Nie może on zasilać większości urządzeń elektrycznych, które działają na prąd zmienny, toteż niezbędna jest jego konwersja za pomocą urządzenia zwanego fachową przetwornicą lub inwerterem.

Dioda obejściowa

Półprzewodnik, który zapewnia dalszą pracę instalacji fotowoltaicznej w przypadku, gdy jeden moduł ulega uszkodzeniu lub następuje jego zacienienie. Z języka angielskiego nazywana dioda bypass.

E

Efekt fotowoltaiczny

Dzięki niemu w bateriach słonecznych powstaje prąd i cała fotowoltaika w ogóle ma sens i działa. To proces fizyczny, w którym w materiale fotowoltaicznym energia promieniowania słonecznego jest przemieniana jest w energię elektryczną. Fizyk opisałby go w następujący sposób: elektrony walencyjne z wiązań atomowych w materiałach półprzewodnikowych są uwalniane, pozostają wewnątrz materiału, gdzie mogą się swobodnie poruszać. W ich miejsce wchodzą elektrony z sąsiednich wiązań W sąsiednim wiązaniu powstaje kolejny „ubytek”, który zostają zastąpiony elektronem z kolejnego wiązania obok i tak dalej, i tak dalej. To właśnie ruch elektronów sprawia, że w półprzewodnik przewodzi prąd.

Efektywność

Wyrażany w procentach stosunek mocy wyjściowej do mocy wejściowej panelu słonecznego.

EPC

Obowiązujący w branży fotowoltaicznej standard pracy firm zajmujących się instalacją systemów PV, w którym wykonawca oddaje inwestorowi w pełni działający układ fotowoltaiczny. Skrót od angielskich słów „ engineering, procurement & construction”, czyli projektowanie, przygotowanie i wykonanie.