Słownik fotowoltaiki: F

Słownik fotowoltaiki: F

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W kolejnej odsłonie słownika fotowoltaicznego Budotom zajmiemy się hasłami na literę F. Oznacza to, że znajdziecie tu dziś definicję najważniejszego hasła w całym tym cyklu, czyli fotowoltaiki.

F

Falownik

Inaczej nazywany inwerterem, co wywodzi się z języka angielskiego. To jeden z najważniejszych elementów w instalacji fotowoltaicznej. Można wręcz uznać, że – obok paneli słonecznych – to serce układu PV. Służy przekształcaniu prądu stałego, który powstają w bateriach słonecznych, w prąd zmienny oraz przystosowywaniu go do odbiorników i sieci elektrycznej.

Farma fotowoltaiczna

Instalacja fotowoltaiczna, którą cechuje dużą moc oraz wykorzystanie znacznej ilości ogniw słonecznych. Najczęściej produkuje prąd na skalę przemysłową.

Fotoogniwo

Podstawowy element składowy panelu słonecznego. Półprzewodnik, w którym następuje konwersja fotowoltaiczna. Wykonane jest najczęściej z krzemu. Typy ogniw omawiamy dokładniej w tym wpisie.

Fotowoltaika

Nazwa pochodzi od greckiego słowa „phos” (światło) i nazwiska włoskiego naukowca Alessandro Volta (jeden z pionierów elektryczności). Terminu pierwszy raz użyto w 1958 roku. Dziedzina nauki zajmująca się konwersją promieniowania słonecznego na energię elektryczną przy wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego. Pod wpływem światła uwalniane są dodatnie i ujemne ładunków elektrycznych, na skutek czego powstaje. W zależności od ustawienia, promieniowania słonecznego i typu modułu, powierzchnia 10 m2 pozwala na uzyskanie mocy około 1 kWp, a więc około 800 – 1000 kWh energii elektrycznej rocznie.