Najlepsze miejsce na klimatyzator

Najlepsze miejsce na klimatyzator

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Wybór właściwego miejsca do zamontowania klimatyzatora tylko z pozoru wydaje się prosty. Nic bardziej mylnego. Źle zainstalowana klimatyzacja będzie nie mniej funkcjonalna, ale też może przeszkadzać domownikom.

Jak może skończyć się niewłaściwe zamontowanie klimatyzatora? Przeziębieniami wśród domowników. Oczywiście klimatyzacja sama w sobie nie wywołuje chorób, ale jeżeli zostanie wstawiona w zbyt małym pomieszczeniu, wówczas może je nadmiernie wychłodzić i infekcja górnych dróg oddechowych.

Jeśli myślimy o zakupie klimatyzacji typu split, wówczas jeden moduł umieszczony będzie na zewnątrz, a drugi (nawiew) wewnątrz budynku. Decydując się na miejsce jego montażu warto wybrać centralnie pomieszczenie, aby zimne powietrze mogło swobodnie cyrkulować. Dobrym pomysłem będzie oczywiście salon lub inny pokój dzienny. Nawiewnik warto zamontować pod sufitem – zimne powietrze będzie mieszać się ze zbierającym się tam ciepłym powietrzem. Klimatyzator nie może być montowany nad fotelami, kanapami, drzwiami, a tym bardziej nad łóżkami. Słowem, nie może zostać umieszczony w miejscu, gdzie przez dłuższy czas przebywają ludzie. Jeżeli klimatyzator sterowany jest pilotem, wówczas konieczny jest montaż urządzenia przynajmniej metr od telewizora czy zestawu stereo.

Jeżeli zdecydujemy się na montaż jednostki wewnętrznej klimatyzatora pod sufitem, musimy pamiętać o zachowaniu odległości 20 cm między urządzeniem a sufitem. Klimatyzator powinien też być oddalony przynajmniej o 10 cm od ściany. Wysokość (zależna oczywiście od wysokości pomieszczenia), na której powinien zostać umieszczony nawiewnik to 2,3 m.