Jak dbać o klimatyzację w domu?

Jak dbać o klimatyzację w domu?

Klimatyzacja to dobrodziejstwo w upalne dni, ale o urządzenie to trzeba dbać, aby zawsze działało na pełnych obrotach i nie szkodziło naszemu samopoczuciu. Bo to nie klimatyzacja jako taka może popsuć nam zdrowie, ale klimatyzacja zaniedbana przez właściciela.

Gdy filtr klimatyzatora się zapycha, spada efektywność pracy urządzenia. Chłodzi coraz mniej sprawnie, za to zużywa więcej energii. Powietrze jest też gorzej czyszczone. Jeżeli filtr nie zostanie wymieniony, wówczas będzie idealną pożywką dla bakterii. Razem z wdmuchiwanym przez nawiewnik powietrzem trafić mogą one do wnętrza domu, a stąd już prosta droga do tego, aby sprowadzić na domowników jakąś infekcję.

Nie demonizujmy jednak klimatyzacji. Jeżeli będziemy umiejętnie zajmować się jej konserwacją, wówczas będzie nam służyć przez długie lata i dzięki niej przetrwany w komforcie niejedno upalne lato.

Jak dbać o klimatyzację? Przede wszystkim regularnie czyśćmy klimatyzator. Wloty i wyloty nawiewnika należy przecierać suchą i miękką szmatką, a jeżeli zabrudzenia są uporczywe – przemyjmy je wodą z łagodnym detergentem. To tyle, jeśli chodzi bieżącą „higienę” klimatyzacji. Równie ważna jest regularne czyszczenie filtra. Jeżeli nasz klimatyzator nie ma diody wskazującej na konieczność przeprowadzenia takiego działania – przyjmijmy, że należy to uczynić raz na dwa tygodnie. Filtr wyjmujemy z urządzenia w sposób opisany w instrukcji obsługi. Czyścimy go wodą lub odkurzaczem (jeżeli zabrudzenia są spore). Gdy brud nie ustępuje, należy filtr wymienić na nowy.

Oczywiście niezbędne też jest kontrolowanie czystości i przepustowości całej instalacji klimatyzacyjnej i przewodów, do czego zresztą obligują przepisy prawa.