Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Energetyka słoneczna w popkulturze

Energetyka słoneczna w popkulturze

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Do tej pory na łamach bloga Budotom poruszaliśmy tematy związane z energetyką słoneczną „na poważnie”. Dziś nieco spuszczamy z tonu. Oto ciekawe wątki fotowoltaiczne, które pojawiają się w filmach, serialach telewizyjnych i grach wideo.

GMC Solar Van w „Kochanie, powiększyłem dzieciaka”

Dla wielu dzisiejszych dwudziestokilkulatków pierwsze ekranowe zetknięcie z energetyką solarną. W popularnej komedii ze studia Disneya postrzelony naukowiec dr Szaliński (nasz rodak!) i jego rodzina poruszają się stalowoszarym minivanem GMC Safari rocznik 1990. Co w nim wyjątkowego? Ano to samochód zasilany energią słoneczną, co dobitnie podkreślają panele słoneczne na nadwoziu i dachu. Że ten projekt ma mało wspólnego z realnymi rozwiązaniami fotowoltaicznymi? No tak, ale za to wygląda futurystycznie i innowacyjnie, a o o to chodziło scenografowi.

Farma fotowoltaiczna w „The Walking Dead”

W hitowym serialu o apokalipsie zombie grupa ludzi chroni się w ufortyfikowanym osiedlu dla bogaczy. To dzielnica przyszłości, o czym świadczy słusznych rozmiarów farma PV w sąsiedztwie. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy mają prąd w świecie po klęsce cywilizacji. Co się jednak stanie, gdy nawalą inwertery? Trzeba wyruszyć do opuszczonego sklepu po zamienniki. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że w markecie czyhają dziesiątki krwiożerczych żywych trupów.

Elektrownia słoneczna HELIOS One w grze „Fallout: New Vegas”

W grze „Fallout: New Vegas”, której akcja rozgrywa się 200 lat po wojnie atomowej z 2077 roku, świat jest radioaktywnym pustkowiem, a prąd to luksus. Nic dziwnego, że wszyscy chcą uruchomić olbrzymią elektrownię słoneczną HELIOS One, którą przed wojną wzniósł koncern Poseidon Energy. Gracz może naprawić obiekt i zapewnić elektryczność mieszkańcom ruin Las Vegas i okolic albo… Cóż, nie będziemy zdradzać drugiej możliwości. Napiszemy tylko, że HELIOS One nie był czysto cywilnym projektem, a zanim bomby jądrowe spustoszyły planetę, armia USA badała militarne zastosowania fotowoltaiki.

To tyle na dziś. Wracamy niebawem.