Eksploatacja pompy ciepła

Eksploatacja pompy ciepła

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Dziś odpowiadamy na pytania związane z codzienną eksploatacją i konserwacją systemu grzewczego z pompą ciepła.

Czy pompa ciepła wymaga stałej konserwacji?

Nie. Pompa ciepła jest urządzeniem, które nie wymaga częstych przeglądów. O ile kocioł grzewczy trzeba sprawdzać raz do roku, o tyle pompa ciepła zadowoli się znacznie rzadszymi przeglądami. Należy je przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta i nie pilnować, aby nie przegapić terminu przeglądu, który powinien zostać przeprowadzony przez autoryzowanego serwisanta.

Czy to znaczy, że w ogóle nie muszę martwić się konserwacją pompy ciepła?

Tak dobrze nie ma. Sprężarka pompy ciepły może działać bez awarii nawet przez kilkanaście lat, ale pozostała elementy układu grzewczego zużywają się szybciej. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby w prawidłowym stanie utrzymać dolne źródło ciepła. W przypadku pomp powietrze-woda wystarczy zapewnić drożność dopływu i odpływu powietrza.

Co jeszcze jest niezbędne?

Warto regularnie sprawdzać stan instalacji grzewczej, której pompa i dolne źródło ciepła stanowią część. Mogą psuć się pompy obiegowe i zawory, w rurach pojawiać się nieszczelności i korozja. Aby zapewnić największą efektywność układu, należy też starannie czyścić filtry i odpowietrzać instalację. Zawsze warto poprosić o radę instalatora, który wyjaśni wszelkie niuanse związane z prawidłową eksploatacją i konserwacją instalacji grzewczej z pompą ciepła. Niezbędne wskazówki znajdą się także w instrukcji pompy oraz na fachowych forach internetowych.