Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Piec solarny

Piec solarny

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Energia słoneczna wykorzystywana do produkcji prądu elektrycznego wcale nie musi opierać się na efekcie fotowoltaicznym. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie pieca solarnego.

Technologia pieca solarnego jest specyficzna. Bazuje na właściwościach zwierciadeł, które znamy od starożytności. Jeśli odbijemy promienie słoneczne w taki sposób, że zostaną skumulowane w jednym miejscu, wówczas wytworzy się wysoka temperatura. Dlatego właśnie pożary lasów wybuchają od rozbitych butelek. Mamy więc z jednej strony podstawowe zasady fizyki, wykorzystywane przez człowieka od tysiącleci. Z drugiej zaś, nowoczesne rozwiązania z dziedziny budownictwa i inżynierii, które pozwalają budować olbrzymie piecie solarne. Stare spotyka się z nowym, ale razem zmierzają do ślepej uliczki.

W latach 60. piec solarny był technologią jutra. Dziś za jest coraz bardziej wczorajsza. Piecie solarne są koszmarnie drogie w budowie i eksploatacji, a produkują stosunkowo mało energii elektrycznej. A w jaki sposób się to dzieje? Nie przez efekt fotowoltaiczny. Zwierciadła odbijają promienie słoneczne i kierują na kolejne zwierciadła ułożone na kształt paraboloidy. Tam promienie zostają skupione i skierowane do ogniska o małej powierzchni. Temperatura sięga 3 tys. stopni Celsjusza. Pozwala to podgrzewać wodę, a wytworzona para wodna napędza turbiny i powstaje energia elektryczna.

Największy na świecie piec solarny uruchomiono w miejscowości Odeillo we francuskich Pirenejach w 1970 roku. Składa się z 10 tys. luster. Piece solarne nie są wykorzystywane na szeroką skalę przemysłową, bowiem są znacznie bardziej zależne od pogody niż elektrownie fotowoltaiczne. Technologia przetrwała jednak w słonecznych kuchenkach turystycznych.