Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Fotowoltaiczne nowinki

Fotowoltaiczne nowinki

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

W Monachium zakończyły się targi Intersolar Europe 2015 – największa impreza poświęcona fotowoltaice na Starym Kontynencie. Co w świecie energetyki słonecznej piszczy? Sprawdzamy nowe trendy.

Fotowoltaika jeszcze popularniejsza

W rozwoju energetyki wciąż przodować będą Chiny, Stany Zjednoczone i Japonia, które gonią europejską czołówkę (głównie Niemcy). Badania marketingowe firmy IHS wskazują, że w bieżącym roku popyt na instalacje fotowoltaiczne wzrośnie od 16 do 25 procent, a całkowita moc generowana przez zainstalowane na świecie farmy fotowoltaiczne wzrośnie o 53-57 GW. Wpływają na to spadające ceny paneli fotowoltaicznych.

Więcej paneli słonecznych w Polsce

Także w Polsce czeka nas boom na fotowoltaikę. Już w ubiegłym roku wzrosła ilość produkowanych przez polskie instalacje solarne megawatów energii, z 23,1 MW do 26,9 MW. Obowiązują od maja ustawa o OZE bez wątpienia wpłynie na znaczącą poprawę tego wyniki. Zapisy korzystne dla prosumentów oraz dofinansowanie budowy instalacji solarnej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak też unijne wymogi dotyczące pozyskiwania 20 proc. krajowej energii ze źródeł odnawialnych sprawią, że Polska w ciągu najbliższych lat stanie się fotowoltaicznym eldorado. Najbardziej optymistyczne szacunki wskazują, że w ciągu pięciu lat w nad Wisłą i Odrą powstanie do 100 tys. nowych fotoinstalacji.

Technologia się rozwija

Na targach Intersolar Europe zaprezentowano najnowsze rozwiązania technologiczne. Prym wiodły nowoczesne panele fotowoltaiczne, których konstrukcja pozwala na generowanie zyskow wyższych o 25 proc. Wykorzystanie wzmocnionego szkła powoduje, że wytrzymałość ogniw znacząco wzrasta, dzięki czemu mogą one pracować nawet przez 30 lat. Panele cienkowarstwowe uzyskają z kolei wyższą sprawność; do tej pory górowały bowiem nad ogniwami z krzemu krystalicznego jedynie ceną, ale nie parametrami.