Twórca Microsoft stawia na OZE

Twórca Microsoft stawia na OZE

Bill Gates, twórca informatycznej potęgi firmy Microsoft oraz jeden z najbogatszych ludzi na świecie, znany jest z zamiłowania do przyszłościowych technologii. Wśród nich znalazły się także odnawialne źródła energii.

W udzielonym pod koniec czerwca dziennikowi „Financial Times” wywiadzie, ojciec Microsoftu przyznał, że chce zainwestować olbrzymie kwoty w badania nad rozwojem OZE.

Bill Gates zainwestował dotychczas w technologie związane z odnawialnymi źródłami energii astronomiczną kwotę 1 mld dolarów. To jednak nie koniec. Miliarder chce bowiem podwoić tę kwotę w ciągu najbliższych 5 lat. W wywiadzie przyznał, że wizja inwestycji w OZE na poziomie 2 mld dolarów zbliża te projekty skala i ważnością do Projektu Manhattan (amerykański program budowy broni atomowej w latach II wojny światowej) oraz Programu Apollo (dzięki któremu Amerykanie postawili stopy na księżycu w 1969 roku).

Gates jeszcze mocniej wejdzie w fotowoltaikę i energetykę wiatrową, bowiem uważa, że jedno z największych zagrożeń dla ludzkości to zatrucie środowiska naturalnego, a pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych pozwala skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Ojciec współczesnej branży informatycznej przyznał też, że dziś OZE stanowią dla inwestorów przyszłościowy biznes, który niebawem przyniesie krocie, tak jak to miało miejsce z informatyką w latach 80. XX wieku.

Brytyjska prasa zarzuca jednak Billowi Gatesowi hipokryzję, ponieważ – obok pompowania olbrzymich sum w badania nad OZE – wciąż inwestuje też w wydobycie paliw kopalnych.