Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Słownik fotowoltaiczny: N

Słownik fotowoltaiczny: N

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Kolejny tydzień na dobre się rozpoczął, więc zapraszamy do kolejnego odcinka Słownika fotowoltaicznego Budotom. Dziś przybliżamy hasła związane z energetyką słoneczną zaczynające się na literkę N.

N

Naprowadzanie (modułów słonecznych)

To montaż modułów słonecznych na ruchomych konstrukcjach napędzanych silniczkami elektrycznymi. Dzięki temu panele podążają za ruchem Słońca na nieboskłonie. Pozwala to osiąganie wysokich uzysków energii. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć ilość energii do 30 proc.

Napięcie elektryczne

Tym terminem określamy różnicę potencjałów elektrycznych między dwoma punktami obwodu elektrycznego lub pola elektrycznego. Według normy PN-IEC 60038 wartości charakterystyczne napięcia sieciowego w Polsce wynoszą: 50Hz i 230V.

Natężenie prądu 

To liczba ładunków, które przypływają z prędkością V przez powierzchnię S. Jednostką jest amper (A).

Natężenie promieniowania słonecznego

Wartość gęstości mocy promieniowania słonecznego docierającej do m kw. powierzchni. Oznaczana jest symbolem W/m2. Ma charakter chwilowy. Zazwyczaj waha się w przedziale 100 – 800 W/m2 do maksymalnie 1000 W/m2 w bezchmurne dni letnie. Aby optymalnie wykorzystać energię solarną instalacje fotowoltaiczne powinno się stawiać dokładnie na południe i pod kątem 30 stopni.