Winda napędzania promieniami słonecznymi

Winda napędzania promieniami słonecznymi

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Od czasu do czasu przybliżamy Wam mniej typowe zastosowania energetyki słonecznej. Pisaliśmy już o solarnym samolocie, specjalnym piecu słonecznym we Francji oraz o próbach budowy dróg z modułów fotowoltaicznych. Dziś na tapetę bierzemy windę z napędem solarnym.

Oszczędność pieniędzy wydawanych na energię elektryczną zasilającą tradycyjną windę – to jeden z powodów, dla których konstruktorzy dźwigów osobowych zabrali się za skonstruowanie windy zasilanej przez moduły fotowoltaiczne. Drugi wynika oczywiście z rosnącej świadomości ekologicznej użytkowników. Poza tym deweloperzy stawiający nowoczesne apartamentowce dla majętnych klientów mogą snobować się na to, że w ich budynku operuje tak nowoczesna i „zielona” winda.

Winda solarna ma napęd hybrydowy, co oznacza, że zasila ją zarówno prąd z sieci elektrycznej, jak też energia pochodzą z promieni słonecznych. Panele fotowoltaiczne są montowane na dachu budynku, a ich ilość zależna jest od ilości pięter oraz udźwigu windy. W bezchmurne i słoneczne dni winda solarna może być w pełni zasilana fotowoltaiczne. Można też przełączyć ją na całkowite zasilanie z sieci, jeśli pogoda nie dopisze.

Szacunki konstruktorów mówią, że winda solarna pozwala zaoszczędzić nawet do 30 proc. energii zużywanej przez tradycyjny dźwig osobowy. Na panelu w kabinie (gdzie wybiera się piętro), wyświetlane są informacje o trybie pracy windy (solarny/hybrydowy/sieciowy) i poziomie zaoszczędzonej energii.

Niestety, winda napędzania energią produkowaną przez panele fotowoltaiczne może być montowana tylko w dziesięciopiętrowych budynkach.