Rośnie cena prądu. Fotowoltaika alternatywą

Rośnie cena prądu. Fotowoltaika alternatywą

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Główny Urząd Statystyczny przedstawił raport na temat efektywności energetycznej. Wyniki mówią same za siebie: prąd drożeje i zużywamy go coraz więcej. Inwestycja w fotowoltaikę pozwoli uniknąć podwyżek cen energii elektrycznej.

Między rokiem 2003 a 2013 cena energii elektrycznej szła w górę średnio o 2,5 procenta rocznie. Największym odbiorcą prądu są w Polsce gospodarstwa domowe. Udział zużycia prądu w mieszkaniach i domach prywatnych w stosunku do całościowego zużycia wzrósł dwa lata temu o 33 procent. Skąd takie wyniki? Do użytku oddawanych jest coraz więcej lokali mieszkaniowych, mają one większe metraże i pracuje w nich większa ilość urządzeń RTV i AGD, co wiąże się zmieniającym się stylem życia Polaków.

Największe zużycie prądu w domach i mieszkaniach wiąże się z ogrzewaniem pomieszczeń, ale widać tu tendencję malejącą, bowiem Polacy wybierają alternatywne ogrzewanie gazowe lub ekogroszkiem, a budynki mają lepszą termoizolację.

Trudno się spodziewać, że w kolejnych latach prąd zacznie tanieć, wręcz przeciwnie, podwyżki będą następować, może tylko zmaleje ich tempo.

Dlatego warto poważnie pomyśleć nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną. Jej zakup i montaż jest wydatkiem (na który można jednak otrzymać dofinansowanie w ramach Programu Prosument Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), ale później pozwala na zasilanie gospodarstwa domowego w darmowy prąd. Dzięki czemu rachunki znacząco zmaleją (jeżeli wciąż korzystać będziemy z zasilania sieciowego) lub zostaną zredukowane do zera. Co więcej, dzięki ustawie o OZE nadwyżki wyprodukowane przez przydomową instalację prądu, mogą być sprzedawane do sieci dystrybucyjnej. Nie tylko zaoszczędzimy, ale wręcz zarobimy.