Klimatyzacja split może wymagać zezwoleń

Klimatyzacja split może wymagać zezwoleń

Lato niemalże na półmetku. Upały na razie dały nam spokój, ale na pewno jeszcze wrócą. Jeśli nie tych wakacji, to na pewno za rok. Rozwiązaniem jest oczywiście klimatyzacja, ale nie wszędzie można ją zamontować bez przeszkód. I nie chodzi wcale o względy projektowe.

Problemu nie będzie, jeśli mieszkamy we własnym domu jednorodzinnym. Wówczas montaż jednostki typu split, gdzie nawiewnik znajduje się w pomieszczeniu, a odprowadzenie ciepłego powietrza na elewacji. Co jednak w sytuacji, gdy mieszkamy w mieszkaniu w bloku, który znajduje się pod zarządem spółdzielni mieszkaniowej?

Portal Bankier.pl postanowił zająć się tym tematem. Wnioski są zróżnicowane. Zdarzają się spółdzielnie, które nie robią żadnych problemów i nie wymagają też np. pisemnych wniosków o udzielenie zgody na montaż odprowadzenia ciepła na elewacji domu wielorodzinnego. Są też i takie przypadki, gdy spółdzielnia domaga się spełnienia wymogu pisemnego zgłoszenia zamiaru montażu klimatyzacji. Jest w tak w sytuacji, gdy np. budynek został ocieplony i zarządca nie chce, aby instalacja jednostki naruszyła efekty remontu.

Dlatego też przed montażem warto zapytać w spółdzielni o procedurę i wymagane dokumenty. Do wniosku warto dodać poglądowy rysunek, który pokazywać będzie lokalizację zewnętrznej części układu split na ścianie budynku.

Warto dowiedzieć się wcześniej, czy spółdzielnia wymaga składania wniosku o wydanie zezwolenia na montaż klimatyzatora. Jeśli zamontujemy go samowolnie lub spróbujemy obejść przepisy zarządcy (np. wstawiając klimatyzację na balkon), wówczas będziemy zmuszeni do jego usunięcia.