Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Czy inwestycja w fotowoltaikę się zwróci?

Czy inwestycja w fotowoltaikę się zwróci?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest oczywista: tak. Rodzi się jednak pytanie numer dwa: jak długo to potrwa?

Eksperci przedstawiają różne szacunki. Najbardziej optymistyczni wskazują, że już po 5 latach koszty poniesione na zakup projektu i montaż instalacji fotowoltaicznej się zwróci. Bardziej realistyczne szacunki mówią o okresie 9 lat. Tak czy owak, po kilku latach nadejdzie ten dzień, gdy instalacja solarna będzie nie tylko produkować darmowy prąd na nasze potrzeby, ale też zacznie dla zarabiać na siebie.

Dzięki ustawie o OZE prosumenci, czyli osoby produkujące prąd na własny użytek, będą mogły odsprzedawać jego nadwyżki do sieci przesyłowej. Stawki są bardzo preferencyjne, bo 1 kWh godzina dla instalacji o mocy 3 kW (panele słoneczne generujące taką moc zajmują ok. 19 m kw.) została wyceniona na 75 groszy, co stanowi średnio o 15-25 groszy więcej, niż liczą sobie za nią przemysłowi producenci energii elektrycznej.

Średnio 4-5 osobowa rodzina zużywa rocznie 4000 kWh prądu. Instalacja solarna o mocy 3 kW w ciągu roku wyprodukuje ok. 3000 kWh energii elektrycznej, z czego na własny użytek zostanie wykorzystanych 70 proc., a 30 proc. trafi do sieci dystrybucyjnej. Te 900 kWh oznacza roczny zarobek rzędu 675 zł. Spadną też nasze miesięczne rachunki, bo przyjdzie nam zapłacić za 1900 kWh, a nie 4000 kWh.

Na okres, który musi minąć, aby instalacja fotowoltaiczna się zwróciła, wpłynie nie tylko ilość energii odsprzedawanej do sieci, skala rocznego zużycia przed gospodarstwo domowe, ale też koszt zamontowanej instalacji solarnej.