Fotowoltaika podbija centra miast

Fotowoltaika podbija centra miast

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Domy, na których dachach dumnie stoją panele słoneczne, do tej pory kojarzyły się z przedmieściami lub podmiejski miejscowościami z nową zabudową jednorodzinną. Tymczasem instalacje fotowoltaiczne coraz wyraźnej zaznaczają swoją obecność w centrach miast.

Panele słoneczne stanowią źródło (podstawowe lub pomocnicze) energii elektrycznej w nowoczesnych apartamentowcach lub biurowcach, które znaleźć może w centrach polskich miast. Lokatorzy takich, nietanich dodajmy, apartamentów to często osoby o wyrobionej świadomości ekologicznej, dla których – oprócz najwyższego standardu – liczy się również to, czy gmach powstał zgodnie z założeniami techniki budowania energooszczędnego oraz czy stosowane są w nim rozwiązania proekologiczne, do których czołówki zalicza się fotowoltaika.

Podobnie postępują duże firmy, które chcą pokazać się jako podmioty czułe na kwestie ekologiczne. Na dachach ich siedzib też zobaczymy panele fotowoltaiczne, które mogą np. zasilać windy lub oświetlenie stanowiące iluminację elewacji.

Wciąż jednak prywatne domy wyposażone w instalacje solarne to głównie domena przedmieść, gdzie powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Ale także i to zaczyna się zmieniać. Zdjęcie, które ilustruje dzisiejszy wpis zrobiliśmy w dzielnicy Piekary w Legnicy. Nie jest to co prawda ścisłe centrum miasta, ale też nie rogatki. To duża, „sypialniana” część miasta, pełna blokowisk z wielkiej płyty, jak również nowoczesnej zabudowy mieszkaniowej, takiej jak widoczna na fotografii. Solary mogą być więc z powodzeniem instalowane nawet w szeregowych, developerskich domkach. Fotowoltaika nie musi być ograniczona do obszarów podmiejskich.