Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Klimatyzacji wciąż za mało w polskich domach

Klimatyzacji wciąż za mało w polskich domach

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Gdyby wszystkie klimatyzatory, które znajdują się w prywatnych domach w Polsce, umieścić w budynkach tylko jednego miasta, wówczas byłyby to…

… Skierniewice, gdzie mieszka niecałe 50 tys. mieszkańców. Tak, pomimo coraz bardziej tropikalnych upałów, które nawiedzają nasz kraj z roku na rok, na zakup klimatyzacji wciąż decydują się nieliczni.

Dane zebrane przez Lion’s Bank na podstawie wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że klimatyzatory zamontowane są jedynie w 49 tys. polskich domów. Chociaż od lat widoczna jest tendencja wzrostowa, bo w 2002 roku było to zaledwie 12,4 tys. urządzeń, to widać wyraźnie, że wciąż daleko nam pod tym względem do mieszkańców Europy Zachodniej. Trend wzrostowy ulega jednak powoli zahamowaniu, bo między 2009 a 2012 rokiem liczba gospodarstw domowych wyposażonych w klimatyzację zmieniła się niewielkim stopniu. W relacji do wszystkich domów, tych, które mają klimatyzator jest jedynie 0,35 proc.

Skutek tego taki, że co czwarty Polak narzeka w lecie na upały nie do zniesienia. Co ciekawe, taki sam jest odsetek Hiszpanów, gdzie po pierwsze, jest o wiele gorącej, a po drugie, klimatyzacja jest czymś zupełnie normalnym.

Polacy wciąż decydują się na wybór hałaśliwych i niewydajnych klimatyzatorów przenośnych (co drugi sprzedany), kierując się głównie kosztami. Tymczasem droższy, ale o wiele lepszy klimatyzator typu split, że o klimatyzacji centralnej nie wspominając, wciąż uważany jest za zbyt kosztowny zbytek, chociaż ceny zakupu i montażu stale spadają.