Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Poznaj klasy energetyczne dla pomp ciepła

Poznaj klasy energetyczne dla pomp ciepła

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Już piąty rok z rzędu rośnie w Polsce rynek pomp ciepła. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej jesteśmy pod tym względem liderem, a do wiodących rynków zachodnioeuropejskich jest nam coraz bliżej. Objęcie pomp ciepła unijnym wymogiem oznaczania klas energetycznych może ten stan rzeczy jeszcze bardziej poprawić.

System etykietowania, obowiązujący już w przypadku większości sprzętu RTV i AGD, jak też np. klimatyzatorów, będzie obowiązywał od końca września br. Unijna dyrektywa obejmie urządzenia z kategorii HVAC, które będą podzielone na dwie grupy: LOT1, czyli pompy ciepła, kotły gazowe i olejowe (służące do ogrzewania lub ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej) oraz LOT2 – zasobniki wody i ogrzewacze. Wydzielone zostały trzy typoszeregi klas energetycznych, ponieważ na rynku znaleźć można zestawy złożona ze sprzętu pochodzącego z dwóch grup.

Podział wygląda następująco: urządzenia grzewcze do 70 kW, ogrzewacze wody do 70 kW i pojemności 500 l oraz zestawy grzewcze i służące do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Klasy energetyczne oznaczone są literami: A,B,C,D,E,F,G i kolorami: zielonym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Unijny prawodawca przewiduje, że w przyszłości niższe klasy zostaną usunięte, a klasa A rozbudowana o wartości A+, A++ i A+++.

Etykiety widoczne na pompach ciepła będą miały zestandaryzowany wzór, ale nieco zmodyfikowany, aby pokazywać efektywność energetyczną dla temperatury zasilania 35 st. C i 55 st. C. Cechy wspólne etykiet UE to informacje o: marce i modelu urządzenia, klasie efektywności energetycznej, zużyciu innych zasobów naturalnych, np. wody, wydajności innych funkcji, poziomie emitowanego hałasu.

Najprościej rzecz biorąc: im wyższa klasa, tym wyższa efektywność urządzenia i mniejsze zużycie prądu. Pompy ciepła plasują się w klasach A+, A++ i A+++, co sprawia, że należą do czołówki najefektywniejszych urządzeń grzewczych na rynku.