Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Ekologiczny dom

Ekologiczny dom

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Planując budowę domu już na wczesnym etapie możemy ustalić, że nasze przyszłe gniazdo rodzinne będzie nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też dla naszego portfela. Wystarczy postawić na dom pasywny, czyli ekologiczny.

Dom pasywny to standard w budownictwie mieszkaniowym, który staje się coraz popularniejszy. Opisując w skrócie, chodzi o takie wznoszenie domów, aby materiały wykorzystane jako budulec charakteryzowały się jak najwyższymi współczynnikami izolacyjności. Określenie „budynek pasywny” wiąże się z faktem, że budynki takie wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Ekologiczne domy mają nawet ośmiokrotnie niższe zapotrzebowanie energetyczne (15 kWh/m kw.) niż te, które zbudowano według tradycyjnych wzorców (120 kWh/m kw).

Niższe zapotrzebowanie na energię to o wiele mniejsze rachunki. Dom pasywny jest nie tylko oszczędny, ale też ekologiczny. Co ważne, można go uczynić jeszcze bardziej przyjaznym dla naszego portfela. Do ogrzewania wystarczy wybrać kolektory słoneczne lub dolną pompę ciepła (wodną, powietrzną lub gruntową). W polskim klimacie instalacja systemu grzewczego w domu pasywnym jest nieodzowna, w zachodniej Europie wystarczy odzysk ciepła z wentylacji.

Jeszcze większe oszczędności przyniesie zastosowanie instalacji OZE do produkcji energii elektrycznej: mikroelektrowni wiatrowej lub paneli słonecznych.

Niestety, mimo spadających kosztów, wciąż budowa domu pasywnego jest o kilkanaście procent wyższa od standardowego domu. Warto jednak wejść w taką inwestycję, bo zwróci się z nawiązką po latach.