Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

W Maroku budują największą elektrownię słoneczną

W Maroku budują największą elektrownię słoneczną

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Nie jedna, ale aż cztery elektrownie fotowoltaiczne powstają w pobliżu marokańskiego miasta Ouarzazate. Gotowy kompleks będzie największą farmą słoneczną na świecie.

Projekt o nazwie Noor ulokowano na południu Maroka. Inżynierowie chcą w ciągu dwóch lat chcą wznieść cztery uzupełniające się elektrownie słoneczne na obszarze o powierzchni 3 tys. hektarów. Pierwszy etap – obiekt Noor 1 – ma zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.

Gdy zakończy się budowa wszystkich czterech farm fotowoltaicznych, dostarczać będą one energię elektryczną o łącznej mocy 560 MW. Inwestycja pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 800 tys. ton rocznie i dostarczy prąd o gniazdek w domach należących do 1,2 mln ludzi.

W krajach afrykańskich, zwłaszcza tych biedniejszych, brak dostępu do energii elektrycznych jest problemem równie dużym, co problemy z wyżywieniem i higieną. Energetyka słoneczna może być rozwiązaniem kwestii niedoboru prądu.

Nowe inwestycje zaczynają się pojawiać, może nie jak grzyby po deszczu, ale jest ich na Czarnym Lądzie więcej niż przed laty. Dodatkowo Afryka otrzymuje wsparcie ze strony Unii Europejskiej i USA na rozwój kolejnych projektów fotowoltaicznych. Furorę robi też mikrozestaw (panel, inwerter, żarówki LED), którym można oświetlić jedno pomieszczenie. Rozprowadzany jest na zasadzie dzierżawy.