Białe panele słoneczne

Białe panele słoneczne

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Baterie słoneczne i systemy fotowoltaiczne czynią domy bardziej ekologicznymi i niezależnymi od sieci energetycznej. Jest tylko jeden problem: kolor.

Panele fotowoltaiczne są najczęściej czarne lub ciemnoniebieskie. To sprawia, że pod względem estetycznym nie zawsze pasują do projektu budynku. Stąd najczęściej montuje się je na dachu, dzięki czemu nieco mniej psują efekt wizualny i naruszają projekt budynku. Do tej pory osoby chcące zostać prosumentami musiały wybierać: własny prąd lub piękny dom.

Na początek kilka słów wyjaśnienia: dlaczego baterie słoneczne są utrzymane w ciemnej kolorystyce? To proste, muszą absorbować promienie słoneczne, a najlepiej do tego nadają się powierzchnie o czarnej lub zbliżonej barwie. Ciemne kolory paneli gwarantują, że układ fotowoltaiczny będzie funkcjonował, ale nie dają zbyt wielkiego pola manewru dla architektów. Teraz jest szansa na to, że nastąpi zmiana.

Wszystko dzięki szwajcarskiej firmie CSEM, która pod koniec ubiegłego roku zaprezentowała… białe panele słoneczne! Kolor wybrano po konsultacjach z architektami, którzy uznali, że barwa mleka i śniegu jest najbardziej uniwersalna. Białe solary będzie można łatwiej wkomponować w bryłę budynku, dzięki czemu dom będzie wyglądał estetycznie.

Konstrukcja paneli odbija światło widzialne promieni słonecznych, ale absorbuje promieniowanie podczerwone, więc solar nadal wytwarza energię elektryczną, przy czym temperatura pracy jest niższa, co poprawia efektywność.