Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

W Google’u zaprojektujesz instalację solarną!

W Google’u zaprojektujesz instalację solarną!

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z aplikacją Google Maps, która pozwala zobaczyć mapę każdego zakątka świata, a nawet przyjrzeć się z bliska ulicom i budynkom (dzięki Google Street View). Teraz Google Maps pozwoli nam zaprojektować instalację fotowoltaiczną!

Wszystko to możliwe jest dzięki nakładce o nazwie Project Sunroof. Powstała, ponieważ jeden z programistów Google’a, Carl Elkin, zainstalował na swoim dachu panele fotowoltaiczne. Zdając sobie sprawę, ile danych o użytkownikach zbierane jest przez Google’a oraz jaką ilość zdjęć satelitarnych w wysokiej rozdzielczości ma do dyspozycji informatyczny gigant, postanowił stworzyć projekt pozwalający na ocenę potencjału energetycznego dachu za pomocą komputera podłączonego do internetu.

Jak do działa? Wystarczy wpisać adres naszego domu, a wówczas Google odnajdzie jego lokalizację i zmierzy powierzchnię dachu. System komputerowy następnie zestawi te dane z informacjami o stopniu nasłonecznienia i wyliczy, ilość paneli fotowoltaicznych niezbędnych, aby zapewnić domostwu właściwy poziom energii elektrycznej. Wyniki analizy możemy uczynić bardziej szczegółowymi, jeśli podamy dane o rocznym zużyciu prądu zawarte w rachunku za prąd.

Project Sunroof wciąż rozwijany jest na uboczu głównej działalności Google’a, o czym świadczy fakt, że pracuje przy nim garstka programistów, a pilotażowo uruchomioną ją tylko w kilku miastach (m.in. Fresno i San Francisco). Kierownictwo Google’a wierzy w jego powodzenie i obiecuje, że wkrótce zasiąg Project Sunroof zostanie rozszerzony na całe USA, a później na resztę świata.

Znawcy tematu sądzą, że pilotażowy projekt to wstęp do zaistnienia informatycznego giganta na rynku fotowoltaiki. Może wkrótce zostaniemy uraczeni zestawami solarnymi by Google?